Guvernér České národní banky Jiří Rusnok vítá záměr předsedy vlády Bohuslava Sobotky otevřít ještě před volbami debatu o přijetí eura Českou republikou. Jednalo by se především o zafixování kurzu koruny vůči euru, shodli se současný a bývalý guvernér centrální banky.

„Protože to je věc, o které by skutečně měli, byť nepřímo, rozhodovat voliči,“ uvedl Jiří Rusnok v nedělních Otázkách Václava Moravce v České televizi. Premiér Bohuslav Sobotka se v minulém týdnu nechal slyšet, že by si ČR měla stanovit termín přijetí evropské měny. Eurozóna se podle Jiřího Rusnoka od vstupu České republiky do unie změnila, vznikly mimo jiné nové povinnosti nebo záchranné mechanismy pro členské státy. „Je to jiná eurozóna, takže je fér podle mě politicky znovu tuto věc probrat a říct občanům všechny možné souvislosti, které to má, kromě toho, že je to technická záležitost zafixování kurzu vlastní měny. A já jsem na tu debatu připraven.“

Ve stejném duchu se v televizní debatě vyjádřil také bývalý guvernér ČNB Zdeněk Tůma, a to rovněž s názorem, že debata to má být politická. Rovněž on uvedl, že se euru nebrání, podle něj se jedná pouze o zafixování kurzu koruny vůči euru. „Měnová politika vám nic neudělá s produktivitou ekonomiky,“ konstatoval s tím, že to mění jen kolísání některých veličin. Nevyřeší to podle něj bolesti české ekonomiky, jako je například nedostatečná výkonnost státní správy.

„Když se podíváte zpátky na těch patnáct let, tak je tam mnoho rozhodnutí, která jsou zcela asynchronní vůči Evropské centrální bance (ECB), dělala nějaká rozhodnutí a my jsme třeba reagovali dřív na některé šoky, uvolňovali jsme třeba daleko rychleji než ECB,“ řekl Tůma. Nedávná hospodářská krize ale podle něj přispěla ke sladění hospodářských cyklů, takže pravděpodobnost, že by se nyní ČNB rozhodovala odlišně, je nižší než před deseti lety.