Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý ve svém projevu na včerejším sněmu v Praze vyjádřil rozhořčení nad hospodářskou politikou vlády. Podle něj žijí podnikatelé v nejistotě, obklíčeni obludnou byrokracií. V kontextu současné vládní krize varoval před balkanizací politické scény v Česku. 

Vladimír Dlouhý, který se opět uchází o místo prezidenta Hospodářské komory, na sněmu sdělil, že komora bude ještě razantněji prosazovat zájmy podnikatelů. Rovněž zmínil, že Hospodářská komora se bude stavět proti dalšímu zvyšování minimální mzdy, a vyzval politiky, aby v rámci tohoto funkčního období nepřijímali návrh novely zákoníku práce a aby nezvyšovali minimální mzdu. Podle jeho slov se v obou případech jedná o líbivé předvolební tahy, které možná uspokojí odbory, ale tvrdě dopadnou na podnikatele a zaměstnavatele.

„Uděláme vše pro to, abychom zabránili přijetí škodlivého návrhu zákoníku práce,“ uvedl mimo jiné Vladimír Dlouhý. Ačkoli připustil, že vláda přispěla k oživení hospodářského růstu, na druhé straně měla dle jeho názoru štěstí, že úřadovala v období světové konjunktury.

Sobotka představil priority kabinetu a vyslovil se pro přijetí eura

Na sněmu vystoupil také premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), jenž účastníky seznámil s hlavními prioritami svého kabinetu pro podzimní volby. Primárně by ministři měli „pečlivě vyhodnocovat situaci ve všech operačních programech, aby nepřišli o žádné evropské peníze“. Rovněž by měly být dotaženy k zahájení výstavby všechny klíčové dopravní stavby, na které se podařilo získat hodnocení o vlivu na životní prostředí EIA, a měl by být schválen koncepční dokument ohledně vysokorychlostních železničních tratí. Prioritami jsou pro něj také příprava digitalizace, pokračování prací na elektronizaci státní správy a vypracování konceptu změny systému investičních pobídek. Ty by se měly více orientovat na malé a střední podniky. V souvislosti se situací v Evropě po francouzských a německých volbách se rovněž vyslovil pro to, aby si ČR stanovila termín přijetí eura.