Ministerstvo průmyslu a obchodu plánuje v červenci vypsat pilotní výzvu na regeneraci nevyužívaných území, takzvaných brownfieldů. Během šesti let by mělo ministerstvo dát na tento program dvě miliardy korun, přičemž jen v letošním roce ještě 100 milionů korun. V České republice je přes jedenáct tisíc brownfieldů na ploše větší než osmatřicet tisíc hektarů. Jedná se o rozlohu asi třikrát větší, než je například rozloha Plzně.

O chystané výzvě řekl ČTK mluvčí Ministerstva průmyslu a obchodu František Kotrba. „Program je směrován především do hospodářsky postižených regionů. Podporovány budou zejména projekty s nižšími náklady a největšími pozitivními dopady. Jedná se o pilotní program, který nemá za cíl a není v jeho možnostech řešit 11 000 lokalit,“ uvedl. V letošním roce by mělo jít na program 100 milionů korun, v tom příštím 300 milionů. Do roku 2023 má resort na program vyčlenit celkem dvě miliardy korun.

Téměř polovina všech brownfieldů jsou bývalé průmyslové objekty

Podle agentury CzechInvest tvoří skoro polovinu všech brownfieldů v České republice bývalé průmyslové objekty. Dále se jedná o areály dříve využívané pro zemědělství nebo občanskou vybavenost. Nejméně jsou v databázi brownfieldů zastoupeny objekty sloužící původně pro cestovní ruch, těžbu surovin nebo dopravu.

Brownfieldy podle projektu CzechInvestu jednak vytvářejí investiční příležitost pro nastartování nových aktivit, jednak často představují ekologickou zátěž, jejíž odstranění si vyžádá vysoké investice. V Praze se mezi největší brownfieldy řadí třeba Bubny-Zátory nebo nákladová nádraží na Žižkově a na Smíchově. V Brně je významným brownfieldem například areál bývalé Zbrojovky.

Ministerstvo zemědělství dlouhodobě podporuje, aby se brownfieldy používaly například pro budování nových staveb namísto jejich výstavby na kvalitní půdě.