Chodník generující elektřinu z chůze nebo pouliční lampy přizpůsobené k nabíjení elektromobilů. Praha by se mohla v rámci zavedení moderní infrastruktury inspirovat chytrými technologiemi, které již fungují v Londýně. Pro ČTK to uvedl náměstek britského Ministerstva pro mezinárodní obchod Greg Hands. Inspirovat by se podle něj mohla česká metropole třeba i u elektromobilů.

Takzvaná chytrá města (Smart Cities) se snaží zvyšovat kvalitu života a každodenní efektivitu prostřednictvím digitálních, informačních a komunikačních technologií. Využívají alternativní zdroje energie, snaží se odlehčit zátěž pro životní prostředí a pracují i se sdílením dat.

Podle náměstkova názoru se Praha může inspirovat Londýnem, protože obě města mají podobný ráz. „Nejsou tu široké bulváry jako třeba v Berlíně nebo Moskvě, obě města jsou více sevřená, musíme proto přemýšlet nad tím, jak toho využít.“

Jedním z příkladů chytrého řešení je třeba úprava pouličních lamp na nabíjecí stanice pro elektromobily. „Na lampu se instaluje přípojka, a tím pádem není třeba budovat zvláštní dobíjecí stanoviště,“ sdělil Greg Hands a doplnil, že větší dostupnost nabíjecích stanic usnadní použití elektromobilů ve městě, a tak povede i ke zlepšení kvality vzduchu.

Veřejné osvětlení je spojeno i s další inovativní technologií. Jedná se o speciálně upravený chodník umožňující přenášet energii z lidských kroků. „Je to britský vynález. Zkrátka jdete po ulici a energie, která vzniká z vašich kroků, pomáhá zásobovat lampu elektřinou,“ vysvětlil Hands.

Strategii pro „chytrou“ Prahu již Hands projednal na schůzce s primátorkou Adrianou Krnáčovou. Ta nedávno představila koncepci Smart Prague, jež zahrnuje priority města z hlediska technologií do roku 2030. Je v ní obecně formulováno šest oblastí, v rámci kterých chce Praha využít zahraničních zkušeností k zajištění efektivnější správy města a k usnadnění života obyvatel. Jedná se o mobilitu, chytré budovy a energie, turistický ruch, zpracování odpadů, zlepšení života pro obyvatele a datovou oblast.