Dokončení s Martinem Hájkem, finančním poradcem OVB Allfinanz, v rubrice Poradna

Dnes si povíme o pojištění občanské odpovědnosti, čímž tento náš miniseriál uzavřeme. Předešlé dva díly najdete níže, nicméně vraťme se k dnešnímu tématu: Pojištění občanské odpovědnosti, které je známější spíše pod lidovým označením „pojistka na blbost“.

U této pojistky se jedná o pojištění za újmu v obyčejném životě, ne tedy v zaměstnání či v podnikání. To si spousta lidí často plete. Limity v tomto pojištění jsou zaměřeny na újmu na zdraví, újmu na životě (usmrcení), újmu na věci, následnou finanční újmu, nemajetkovou újmu. Ne každá z pojišťoven však má jednotlivé limity rozepsány. Tato pojistka se dá sjednat samozřejmě i samostatně, ale ideální je, když je sjednána společně s předchozími dvěma pojištěními (o nichž jsme zde psali a odkazy na ně jsou níže) v jedné smlouvě. Pak totiž vyjde levněji. Některé pojišťovny nabízejí dokonce toto připojištění i v životních pojistkách, kde si ho klient může připojistit. Cena je ročně v řádu stokorun. Na koho všeho se pojištění v domácnosti vztahuje? Každý z nás zná případy, kdy dítě rozbije sklo sousedovi, v obchodě shodí zboží, rozbije tablet od kamaráda apod. – tak přesně na tyto nahodilé a neúmyslné události. Za jednu cenu se vztahuje jak na dospělé, tak na jejich děti sdílející stejnou domácnost. Jak je to v případě, kdy vlastníte psa či jiné zvíře a to způsobí újmu třetí osobě? I na ně se toto pojištění vztahuje. Jen pozor na to, že s větším počtem zvířat je potřeba upravit limit, protože v základním limitu je zpravidla hrazena škoda pouze za jedno zvíře.

Pojištění nemovitosti, domácnosti a občanské odpovědnosti jsou důležitými pojistkami. Není úplně jednoduché se v nich vyznat a dobře je nastavit. Moje doporučení je sjednat si všechna tři pojištění zároveň, a nikoli zvlášť, jak to bylo běžné v předchozích letech. Nejenže ušetříte na nákladech tím, že sjednáte jednu smlouvu místo tří, ale lépe si budete hlídat její výročí a aktualizaci. Pokud máte již smlouvy uzavřené delší dobu, zapřemýšlejte nad jejich aktualizací a nastavením správných limitů, abyste nebyli podpojištěni.

Martin Hájek, finanční poradce OVB Allfinanz

Poradna: Pojištění často nevědí, na co všechno mají nárok

Poradna: Jedno pojištění domácnosti lze sjednat na více adres

 

Martin Hájek o sobě

Narodil jsem se 21. 6. 1985 v Čáslavi, ale pocházím z Třemošnice v Železných horách v Pardubickém kraji. V této oblasti zároveň působím se svým týmem. Mým celoživotním vzorem je můj děda, který pracoval jako vedoucí či ředitel v potravinářském segmentu, naučil mě kupecké počty a vzbudil ve mně lásku k obchodu. I díky němu jsem pak byl zapáleným studentem ekonomie – a to jak na střední, tak na vysoké škole, při které jsem také začal podnikat.

Mezi mé zájmy patří například hokejbal, ve kterém jsem to dotáhl až do extraligy, hokej, florbal, motorsport, ke kterému mě můj otec vedl už od raného věku, ale také extrémní sporty, jako je Spartan race, u kterého chci v letošním roce zdolat kompletní závodní šňůru. Baví mě také gastronomie – a to zejména jako vděčného strávníka. Mám velmi rád například mořské plody na jakýkoli způsob, ale nic se nevyrovná řízku s kaší od maminky. Navíc rád cestuji – mám doma dvě mapy, jednu českou, jednu celosvětovou, kam zapichuji vlaječky do míst, která jsem navštívil. Jsem také hrdým „tátou“ šestiletého beagla jménem Jonáš.

Mezi má životní kréda patří např.: „Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek“ či „Když ty sám chceš, dokážeš vše. I to, o čem ostatní jen sní!“ Zejména to druhé mě motivovalo právě během výše zmiňovaného extrémního závodu. Mezi mé důležité vlastnosti patří ctižádost, cílevědomost, vlastní vůle a také další věci od mého dědy – smysl pro spravedlnost, poctivost, úcta a správný přístup k životu.