Až tisíc nových pracovních míst může vzniknout v rámci nové průmyslové zóny u Lovosic na Litoměřicku. Ve čtyřech halách o celkové rozloze zhruba třináct hektarů se předpokládají práce spojené s lehkou strojírenskou výrobou a s logistikou. Se stavbou průmyslového parku na více než čtyřicetihektarovém pozemku se pravděpodobně začne letos.

Areál má výhodu v dostupnosti a v napojení na dálnici D8 z Prahy přes Ústí nad Labem do Drážďan. Jakub Pelikán z developerské firmy P3, která za výstavbou stojí, uvedl, že Park P3 Lovosice bude pro firmy zajímavý už jen kvůli snadnému dosahu německé průmyslové zóny v Drážďanech a Lipsku. Tam je rozvinutý zejména automobilový průmysl. „Z pohledu středoevropské logistiky bude mít park význam pro přepravu zboží mezi Německem, Českou republikou a Polskem,“ doplnil.

Cesta do průmyslového areálu je vedena mimo obydlenou oblast. Podniky navíc mohou využít i železniční dopravu nebo vodní přepravu po Labi. Další výhodou lokality je podle Pelikána fakt, že se nachází v regionu s vysokou nezaměstnaností. Ta v Ústeckém kraji dlouhodobě dosahuje nejvyšších hodnot v České republice (v červenci byla tamní míra nezaměstnanosti na 6,3 procenta, zatímco tuzemský průměr byl 4,1 procenta).

O záměru vybudování nového průmyslového parku v Lovosicích poprvé informoval děčínský obchodník s ropnými produkty Armex Oil, od něhož developer koupil pozemek o rozloze 32 hektarů. Rozloha čtyř plánovaných hal překročí 128 tisíc metrů čtverečních, 4 tisíce metrů přitom obsáhnou kanceláře. Vedle výsadby zeleně má majitel v plánu vybudovat suchý poldr, jako součást ochrany před povodněmi. Vzniknout by měl rovněž terénní val, jenž má spolu se stromy a keři představovat optickou bariéru.

O novou průmyslovou zónu v Lovosicích se zajímají například logistické společnosti nebo podniky, které se zabývají lehkou výrobou. Podle Pelikána by se park, díky pokročilým jednáním se zájemci, mohl začít stavět ještě letos.