Pojišťovna na stavbu nového kostela v Třinci-Gutech, který vznikne do dvou let na místě vyhořelé památky z 16. století, poskytne dvacet milionů korun. Na takovou částku jsou pojištěny budovy Ostravsko-opavského biskupství. Na dotaz ČTK to uvedl pracovník stavebního odboru Ostravsko-opavské diecéze Miroslav Hurník. Pojistka kryje také interiér, na jeho obnovu ale půjdou i peníze z vyhlášené veřejné sbírky. Celkem už dárci poskytli přes šest set tisíc korun.

„První jednání s pojišťovnou už bylo. Nic nenasvědčuje tomu, že by se pojišťovna zdráhala škodu uhradit. Potvrdili jsme si, že objekt byl pojištěný. Nyní se musí přesně stanovit škoda,“ řekl Hurník. Dodal, že obecně jsou budovy biskupství proti požáru pojištěny na 20 milionů korun. Podle odhadů by přibližně stejnou sumu měla stát stavba nového kostela.

Podle předpokladů by tedy pojistka měla pokrýt celou stavbu či její podstatnou část. „Vycházíme zatím z odhadů a našich zkušeností. I z velikosti stavby. Přesné náklady na stavbu nového kostela budou jasné po vyhotovení projektu,“ řekl Hurník. Dodal, že mnohem složitější je situace ve vztahu k interiéru. Oheň zničil vybavení, jehož součástí byly například obrazy ze 16. století či vzácný oltář.

V tomto směru budou podle Hurníka jednání ještě pokračovat. Záležet bude i na směru, kterým se obnova kostela vydá. Zda se budou vyrábět repliky zničených věcí, či se interiér vybaví novým mobiliářem. „Záležet bude i na názoru památkářů,“ uvedl. V tuto chvíli proto není podle něj jasné, kolik pojišťovna z pojistky interiéru zaplatí. Předpokládá se ale, že tato částka nepokryje náklady na nové vybavení kostelíka.

Město Třinec zřídilo konto, na kterém se schází příspěvky dárců. „Okamžitě po události se zvedla obrovská vlna solidarity. Po dohodě s biskupstvím jsme se proto rozhodli vyhlásit veřejnou sbírku na obnovu kostelíka,“ řekla ČTK starostka Třince Věra Palkovská. Po necelém týdnu od vyhlášení sbírky poslali lidé na sbírkové konto přes 630 tisíc korun. Jednotlivé částky se pohybují od jedné koruny po 150 tisíc korun.

Zájem je jak ze strany jednotlivců, tak firem, či dokonce některých měst. „Velmi si této solidarity vážíme a všem děkujeme za podporu. Kostel v Gutech byl nejen nejstarší památkou našeho města, ale historickým skvostem celého Těšínského Slezska,“ uvedla Palkovská.

Kostel v Gutech vyhořel předminulý týden v noci na středu. Policie krátce nato zadržela tři mladíky z Ostravska a Frýdecko-Místecka. Podle ní stavbu zapálili úmyslně. Minimálně jeden v tom chtěl pokračovat a měl vybrán už další objekt.

Autoři: dvc, gcm (ČTK)