Cena zlata aktuálně dosáhla ročního maxima. Jeho hodnota včera přesáhla třináct set dvacet dolarů za unci, když od počátku tohoto roku cena zlata vzrostla o patnáct procent. S odkazem na data agentury Bloomberg to uvedl ředitel společnosti Golden Gate Pavel Ryba. Včerejší růst hodnoty souvisí s vypálením rakety ze Severní Koreje přes Japonsko.

Ryba během příštího roku očekává u zlata pokoření hranice 1 500 dolarů za unci, a proto zatím namísto prodeje doporučuje spíše vyčkávat. Momentálně podle něj tlačí cenu nahoru dlouhodobě oslabující dolar, znehodnocování papírových měn ze strany centrálních bank a také nejistota na korejském poloostrově.

Ekonom společnosti Deloitte David Marek uvedl, že zlato reaguje tradičně na zvýšenou nejistotu ve světě a příčinou je další test balistické střely severokorejské armády. Podle analytika společnosti Chytrý Honza Františka Bostla jsou dalším z důvodů vysoké ceny akcií a dluhopisů, které investoři stále více vnímají jako rizikovější, a zlatem v portfoliu se tak snaží více diverzifikovat rizika. „Pokud ale nepropukne jaderná válka, zlato by nemělo výrazně růst na ceně, a spíše se vrátit k hranici 1 250 dolarů za unci,“ předpokládá Bostl.

Zlato je v době krizí považováno za bezpečnou investici. Podle Ryby se v rámci investice do tohoto drahého kovu příliš nevyplatí krátkodobé spekulace, ale spíše dlouhodobé průměrování ceny.