e-news.cz - kurzy
Reklama

Regulace sdílené ekonomiky je nepřehledná a těžko vymahatelná

19.09.2017, Autor: Karolína Hurychová

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Regulace sdílené ekonomiky je nepřehledná a těžko vymahatelná

Regulace takzvané sdílené ekonomiky je pro uživatele velmi nepřehledná a těžko vymahatelná.

Stát by měl spíše postupovat formou deregulace klasických odvětví podnikání. Shodli se na tom experti oslovení Českou tiskovou kanceláří. Sdílená ekonomika je určitým modelem podnikání, který spočívá v pronájmu, výměnách či sdílení majetku mezi lidmi. Příkladem je třeba společnost Uber, která za provizi zprostředkovává zákazníkům dopravu na bázi taxislužby, nebo Airbnb, zprostředkovávající krátkodobé pronájmy bytů a domů.
Hoteliéři a taxikáři po celém světě si dlouhodobě stěžují, že společnosti podnikající v oblasti sdílené ekonomiky často neplní stejná pravidla, která stát požaduje po nich. Podle advokátky společnosti Deloitte Edity Bolkové nicméně právní předpisy, které se jednotlivých platforem sdílené ekonomiky týkají, již ve většině případů existují. Problém advokátka nevidí v chybějící legislativě, ale spíše v absenci jasné interpretace současných právních předpisů ze strany orgánů veřejné moci. Upozornila však, že dovodit z několika různých právních předpisů přesná práva a povinnosti, které se na konkrétní oblast sdílené ekonomiky vztahují, je náročný úkol i pro zkušeného právníka.
Advokát KPMG Legal Filip Horák si myslí, že snaha regulovat sdílenou ekonomiku zvláštními právními pravidly je spíše politickou otázkou. Podle něj lze uvažovat o dílčích úpravách předpisů v taxislužbě či hoteliérství, ale pokus obecně svázat právem technologický rozvoj, jehož je sdílená ekonomika důsledkem, je utopií. Řídící partner PwC Legal Bořivoj Líbal pak navrhuje například nastavit pro dané služby časové limity či jiná omezení.
Stát by měl jít spíše cestou deregulace klasických podnikatelských odvětví
Stát by měl přistupovat k věci delikátně a vést s nastupujícími službami sdílené ekonomiky dialog, míní analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. Jeho výsledkem by měla být spíše deregulace odvětví, ať už jde o tradiční taxislužbu nebo hotely či hostely a jiná ubytovací zařízení. Striktnější regulace se ale regulačním orgánům vrátí jako bumerang – když zakážou Uber nebo Airbnb, tyto služby přejdou zcela mimo dohled státu, doplnil Kovanda.
Souběžně se vznikem legislativního rámce pro sdílenou ekonomiku by se měla rušit regulace ve standardních odvětvích ekonomiky, uvedl ekonom Národohospodářské fakulty VŠE Štěpán Křeček. Je nutné nastavit rovné podmínky na trhu, které nikoho nebudou zvýhodňovat. „Jedině tak docílíme férové soutěže, která povede k nižším cenám a kvalitnějším službám pro koncové zákazníky.“
Vláda nedávno zveřejnila analýzu týkající se sdílené ekonomiky. Kromě zavedení nových pravidel pro sdílené služby plánuje rovněž zjednodušit regulaci tradičních oborů podnikání a upravit v tomto ohledu legislativu. Vládní koordinátor Ondřej Malý má za úkol do konce ledna připravit plán, jakým způsobem pravidla fungování všech druhů podnikání zjednodušit a zakomponovat do české legislativy odvětví sdílené ekonomiky, kterou stát dosud nereguluje.


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Vláda rozhodla o pokračování a usnadnění podpory firmám exportujícím na Ukrajinu

19.04.2024, Autor: Z blogosféry

Vláda Petra Fialy na jednání ve středu 17. dubna 2024 rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.

Poradna: Jak dodavatelé energií stanovují zálohy

04.04.2024, Autor: Z blogosféry

Zálohy na elektřinu a plyn jsou důležitou součástí procesu dodávky energií. V zájmů odběratelů je, aby je měli nastaveny optimálně, a tak se vyhnuli nepříjemným situacím. Co zálohy jsou, z čeho se skládají, kdo je může měnit a jaký je jejich význam pro každého z nás?

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Havárie na vodovodní síti loni PVK řešily rychleji

26.02.2024, Autor: red

Pražským vodovodům a kanalizacím se daří rychleji odstraňovat havárie na vodovodní síti. Průměrná doba přerušení dodávky pitné vody na jednu závadu v loňském roce poklesla na 8 hodin a 29 minut. V roce 2022 to bylo 10 hodin a 27 minut, což je meziroční pokles o téměř dvacet procent.

Dálkový odečet spotřeby vody využívá stále více zákazníků PVK

21.02.2024, Autor: red

Stále více odběratelů využívá dálkové odečty spotřeby vody, jednoduchou a bezpečnou formu kontroly nad svým vodoměrem. Na konci loňského roku Pražské vodovody a kanalizace měly tímto způsobem osazeno 17 138 vodoměrů, což je meziročně nárůst o 15 procent. Přitom v roce 2012 jich bylo pouhých 157 kusů.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Tři čtvrtiny zaměstnanců zvažují změnu oboru nebo rekvalifikaci

13.02.2024, Autor: Laura Feketeová

Český trh práce prochází transformací s rostoucím důrazem na digitální dovednosti a umělou inteligenci. Výsledky průzkumu personální agentury Randstad ukazují, že téměř tři čtvrtiny zaměstnanců možnost rekvalifikace či úplnou změnu oboru připouštějí.

Pražská stoková síť je pod kontrolou odborníků z PVK 

12.02.2024, Autor: red

144 kilometrů prohlédnuté stokové sítě, 1 837 zrevidovaných vstupních šachet a objektů, 28 nalezených havárií a 67 vypracovaných návrhů na odstranění závad zařazených do plánu oprav a investic.To je výsledek činnosti pracovníků útvaru průzkumu stokové sítě Pražských vodovodů a kanalizací za loňský rok.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama