Recenze novely zákona o spotřebních daních. Hodnocení Ekonomického magazínu: 60 %

Autor: skupina poslanců ODS

Stanovisko vlády: Nesouhlas

Datum předložení: listopad 2016

Vláda, která zdraží pivo, padne, pravil kdysi Švejk. Vlády u nás padají poměrně často. A tak není divu, že padla i ta, která naposledy zvýšila spotřební daň z piva. Poslanci, kteří předkládají novelu zákona o spotřební dani, pravděpodobně očekávají, že když pivo zlevní, do vlády se naopak dostanou. Novela zákona o spotřebních daních, na kterou se dnes podíváme, se totiž týká výhradně snížení spotřební daně z piva. Nejprve ale krátká exkurze do minulosti.

K poslednímu zvýšení této daně došlo v rámci zákona, který se jmenoval novela zákonů souvisejících se státním rozpočtem ČR na rok 2010. Šlo o novelu celkem patnácti zákonů, kterou ve snaze zastavit zadlužování státu předložila Fischerova vláda. Poté, co Ústavní soud zrušil předčasné volby a ona byla postavena před úkol předložit státní rozpočet v době hospodářské krize. Zákon původně upravoval jak návrhy na snížení mandatorních výdajů, tak návrhy na zvýšení příjmů. Zachováno bylo ale jen zvýšení daní, s tím, že se jedná o přechodné opatření. 

Spotřební daň na pivo je už od roku 1995 odstupňována dle výstavu a zvýhodňuje malé, nezávislé pivovary. Počítá se v Kč/hl za každé celé procento extraktu původní mladiny: jednoduše řečeno stupňovitost krát příslušná sazba daně krát množství uvařeného piva. Základní sazba spotřební daně na pivo je v současné době 32 Kč/hl. Pro malé, nezávislé pivovary, jejichž roční výroba piva nepřekračuje 200 tisíc hl, je 28,80 Kč/hl, přičemž u pivovaru s výstavem do deseti tisíc hl je sazba poloviční oproti sazbě základní, tj. 16 Kč/hl. Ještě v roce 2009 přitom byla základní sazba, od které se odvíjejí sazby nižší, 24 Kč na hl.

Jak již bylo řečeno, předložený návrh novely zákona o spotřebních daních má za cíl sazby spotřební daně znovu snížit. Předkladatelé, kterými jsou poslanci ODS, však nenavrhují úplný návrat k sazbám platným do konce roku 2009. Základní sazbu, od které se odvíjejí sazby snížené, navrhují snížit na 26,80 Kč/hl. Pro nejmenší pivovary je navržené snížení největší, zatímco u „průmyslových“ pivovarů je menší. Podle důvodové zprávy chtějí předkladatelé tímto postupem podpořit nejen další rozvoj nejmenších nezávislých pivovarů, ale i rozvoj měst a regionů v jejich působnosti. Kromě splněného slibu o dočasnosti zvýšení daní vidí v návrhu rovněž kompenzace dopadů zavedení EET na pivovary a restaurace.

V Česku všichni víme, že zatímco věčné časy trvají asi tak dvacet let, jednotkou dočasnosti je jeden furt. „Dočasné“ zvyšování daní v minulých letech byl samozřejmě trik na uchlácholení veřejnosti. Žádná vláda nemůže tímto způsobem reálně zavazovat vlády příští. Současná vláda samozřejmě opoziční návrh odmítla, a to s odkazem na výpadek příjmů rozpočtu, který by byl vyšší než předkladateli očekávané půl miliardy ročně. Podle ministra Pilného by pivní populismus přišel až na 800 milionů ročně. A krom toho, proč podporovat populismus jiný než ten vlastní, že?

Co by návrh přinesl v praxi? U pivovarů je to nesporné. Při zvýšení daně v roce 2010 mluvily o likvidačním opatření, neboť obchodní řetězce nebudou chtít o zvýšení ceny ani slyšet. Nyní nebudou chtít o snížení ceny zase slyšet pivovary. Spotřební daň zvýšila cenu zhruba o 50 haléřů na půllitr a většina pivovarů následně zdražila až o korunu, takže na zvýšení daně ještě vydělala. Hospody tu korunu zaokrouhlily na pět. Pokud bychom měli někomu něco kompenzovat, pak jedině spotřebitelům, kteří se ale levnějšího piva zcela jistě nedočkají. Ba naopak, s odkazem na nárůst cen vstupů a energií pivo ještě zdraží.

Pohádky o levnějším pivu jsou vůbec hitem doby. I bývalý ministr financí Babiš navrhoval snížení DPH u točeného piva z 21 % na 10 %, aby kompenzoval zavedení EET. Pozadu nezůstali ani lidovci, podle kterých to nebyla krize, ale zvýšení sazby, co vedlo ke snížení výroby a nižšímu výběru daně v roce 2010. Navzájem se pak všichni mohli přít, kdo je větší populista, kdo za co může, co je lepší řešení a kdo s ním přišel dřív. Je před volbami, a kdyby populismus kvetl, bude parlament samé poupě. Současně ale platí, že pokud je možné populisticky zvyšovat výdaje na důchody a platy, proč by v době rostoucích příjmů nemohly být občas populisticky také sníženy daně?