Česká republika je investorsky nejatraktivnější zemí někdejšího východního bloku. Ve srovnání s loňskem se Česko v žebříčku o tři pozice zlepšilo, když se umístilo třiadvacáté na světě. První místo obsadil Singapur, následován Hongkongem a Švýcarskem. Vyplývá to z mezinárodního ekonomického žebříčku, který hodnotí kombinaci ukazatelů ekonomických, politických a sociokulturních. Žebříček sestavuje poradenská společnost BDO ve spolupráci s Hamburským institutem mezinárodní ekonomiky.

Hlavní hodnoticí index vychází z kombinace ekonomických ukazatelů, jako jsou například průměr HDP na osobu, inflace nebo míra zdanění, politických ukazatelů jako stabilita, možnost dovolání se práva či podnikatelská svoboda, a sociokulturních prvků, které sledují růst populace, vzdělání, úroveň zdravotní péče nebo svobodu při výkonu povolání.

V celkovém srovnání se Česká republika umístila 23. v pořadí, přičemž v rámci ekonomických faktorů obsadila 29. místo, na základě politického srovnání skončila 24. a z pohledu sociokulturních vlivů dosáhla na 26. pozici. Těsně před námi se umístil 21. Katar a 22. Tchaj-wan. Naopak předběhnout se Česku v žebříčku povedlo státy, jako jsou Izrael, Jižní Korea, Spojené arabské emiráty nebo Malta, uvedl Lukáš Hendrych z BDO.

Co se týká sousedních zemí, nejlépe dopadlo osmé Německo, které se meziročně zlepšilo o čtyři místa. Beze změn oproti loňsku skončilo 16. Rakousko a 34. Polsko. Nejhůře si z našich sousedů vedlo Slovensko, které skončilo až na 43. místě, přičemž se o tři příčky meziročně propadlo. Hlavní příčinou byly špatné sociokulturní podmínky Slovenska, v nichž mu patří až 61. pozice.

Na první místo žebříčku se vrátil Singapur, druhý byl Hongkong a třetí místo patřilo Švýcarsku. Dále následují Nizozemsko a Dánsko. Nově se mezi prvních deset vměstnalo Německo a Nový Zéland, když Německu pomohly ekonomické výsledky a Novému Zélandu zlepšení v politické a sociokulturní sféře.

Největší zhoršení situace zaznamenaly africké státy, jako jsou Rwanda, Mali nebo Benin, ale rovněž Bosna a Hercegovina nebo Kosovo. Východní Evropa v indexu vykázala 50,2 bodu, západní Evropa dosáhla na 72,2 bodu ze sta možných.