České podniky očekávají od čerstvých volebních vítězů co nejdřívější sestavení silné vlády, která bude okamžitě řešit klíčové otázky pro dlouhodobý růst a posun ekonomiky. Vláda by měla v Bruselu aktivně vystupovat za zájmy České republiky. Na úrovni hospodářské politiky by mohla být kompatibilní spolupráce ANO s ODS, kterou by pravděpodobně uvítal i trh. Nejhorší variantou by pak byla snaha o tzv. „vzdorokoalici“ nebo spekulace na nové volby. Pro Českou tiskovou agenturu to dnes uvedlo několik analytiků a zástupců podnikatelů.

„Taktická vyjednávání by neměla trvat příliš dlouho, strany by se měly v brzké době přenést přes osobní půtky a s určitým nadhledem postavit vládu, která má jasnou vizi a začne tvrdě pracovat,“ uvedl předseda Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček. Podle něj navzdory tomu, že je ve sněmovně rekordní počet stran, v důsledku zásadního omezení vlivu typických reprezentantů levice nejsou jejich programové cíle úplně odlišné. Nejhorší variantou by podle Havlíčka představovala snaha o jakousi „vzdorokoalici“ nebo spekulace na nové volby. Karty jsou jasně rozdány a další by se měly opět míchat za čtyři roky, sdělil.

„Chceme, aby vláda aktivně vystupovala v Bruselu za ČR a postavila se k řadě dílčích problémů čelem, u daňových povinností, operačních programů, školství atd.,“ dodal prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Předmětem zájmu vlády by měla být například i stavební legislativa spolu se změnou kompetenčního zákona a zásadní změna povolovacího procesu. Věnovat by se měla rovněž digitalizaci.

Analytička Raiffeisenbank Helena Horská je toho názoru, že trh by asi nejvíce nadchla spolupráce ANO s ODS. Vláda ANO a ODS by se podle ní mohla shodnut na snižování daňové zátěže včetně pojistných odvodů, růstu vládních investic například do infrastruktury, zvyšování platů učitelů, podpoře vzdělávání a odložení rozhodnutí přijmout euro.

Podle analytika Conseq Finance Martina Lobotky je scénář, v němž by pokračovala stávající koalice, i ten, ve kterém by utvořilo ANO koalici s ODS, téměř identický. V prvním případě by šlo o pokračování vývoje posledních let, s tím rozdílem, že se bude zřetelněji projevovat přirozené tíhnutí šéfa ANO Andreje Babiše směrem doprava. Tomu by „výpraskem“ zdecimovaní partneři kladli ještě menší odpor než dosud, uvedl Lobotka a doplnil, že koalice ANO a ODS je ještě jednodušší, protože je s výjimkou EET na úrovni hospodářské politiky velmi kompatibilní.