Česká republika obsadila třicáté místo v žebříčku sto devadesáti zemí hodnocených podle nejlepších podmínek pro podnikání. Oproti minulému roku se o tři pozice propadla. V rámci Visegrádské čtyřky se tři pozice před Českem umístilo Polsko. Nejlepší zemí pro podnikání je druhým rokem po sobě Nový Zéland. Vyplývá to ze zprávy Doing Business, kterou každoročně zveřejňuje Světová banka.

Zpráva Doing Business zahrnuje 190 států, u nichž sleduje, jakým způsobem regulační opatření ovlivňují podnikatelskou aktivitu. Celkové hodnocení Světové banky zahrnuje například podmínky při zakládání obchodních společností, řešení insolvencí nebo získávání bankovních úvěrů či stavebních povolení.

V porovnání zemí Visegrádské čtyřky bylo v letošním roce nejúspěšnější Polsko, které obsadilo 27. pozici. Česká republika se v aktuálním žebříčku oproti loňsku propadla právě z 27. místa na 30. Slovensko se umístilo 39. v pořadí a Maďarsko skončilo 48.

Zemí s vůbec nejlepšími podmínkami pro podnikání je podle zprávy Nový Zéland, který následuje druhý Singapur a třetí Dánsko. Do první desítky se ještě dostaly Jižní Korea, Honkong, Spojené státy americké, Velká Británie, Norsko, Gruzie a Švédsko. Naopak vůbec nejhorší ze 190 hodnocených zemí je v tomto ohledu Somálsko.

Zpráva Světové banky poukazuje na to, že v tuzemsku se snížily náklady na rozjezd podnikání díky zavedení nižších poplatků u společností s ručením omezeným. Upozorňuje ale rovněž na složitější placení daní v důsledku nových požadavků na kontrolní hlášení u daně z přidané hodnoty.

Země s nejlepšími podmínkami pro podnikání

Pořadí Země
1. Nový Zéland
2. Singapur
3. Dánsko
4. Jižní Korea
5. Hongkong
6. Spojené státy
7. Británie
8. Norsko
9. Gruzie
10. Švédsko
20. Německo
27. Polsko
29. Portugalsko
30. Česká republika
31. Francie
39. Slovensko
48. Maďarsko
190. Somálsko