Nové nadnárodní datové centrum za patnáct miliard by mohlo vzniknout v průmyslové zóně Triangle u Žatce. Kupní smlouva na přibližně čtyřicetihektarový pozemek, který si investor rezervoval u Ústeckého kraje, by mohla být podepsána na jaře. Investice by měla přinést sto dvacet nových pracovních míst. Jméno investora zatím nebylo zveřejněno.

Investice do nového datacentra pro společnosti a instituce z celé Evropy je odhadována na 15 miliard korun a měla by podpořit vznik 120 nových pracovních míst. Stavební práce se plánují v pěti etapách mezi lety 2021 a 2030. Pro novináře to uvedli zástupci kraje, jméno investora však nezveřejnili.

„Je to strategická investice, o které nemůžeme poskytovat bližší informace,“ uvedl náměstek hejtmana Martin Klika s tím, že o prodeji, který musí schválit zastupitelé, jednají s advokátní společností.

Energeticky soběstačné datové centrum má splňovat nejvyšší úroveň dostupnosti uchování dat, kde je povolen výpadek serverů na nejvýše 0,8 hodiny (48 minut) ročně. V průmyslové zóně se jedná o poslední takto rozsáhlou plochu na prodej, přičemž investor ji má rezervovanou již delší dobu. Kupní cena za metr čtvereční činí v Trianglu 400 korun bez DPH, celkem by tedy kraj získal za plochu 40,12 hektaru pro datové centrum asi 160,5 milionu korun bez DPH.

Poprvé se o záměru vzniku datového centra v Trianglu mluvilo v roce 2015, kdy kolovala informace o investici za 2,4 miliardy korun a 600 pracovních místech. „Záměr investora se mění, my nemůžeme diktovat, kolik tam má být míst nebo kolik do toho vloží peněz. Pro nás je důležité, že se bude záměr realizovat, že získáme peníze za prodej pozemku a že to není montovna,“ sdělila mluvčí Ústeckého kraje Lucie Dosedělová.

Průmyslová zóna Triangle o rozloze 364 hektarů se rozkládá na bývalém vojenském letišti. Působí v ní 13 firem, zaměstnávajících 3 500 lidí. Největším investorem je jihokorejský výrobce pneumatik Nexen Tire, který plánuje spustit výrobu za rok, zaměstnat má až 1 500 lidí.