Evropské peníze se začaly v regionech okolo velkých měst rozdělovat prostřednictvím integrovaných územních investic (ITI). Nástroj umožňuje koordinovat a financovat projekty s ohledem na potřeby metropolitních oblastí kolem Prahy, Brna, Ostravy, Plzně, Olomouce a také v ústecko-chomutovské a hradecko-pardubické aglomeraci. Z koordinovaných projektů mají prospěch nejen velká města, ale i obce v jejich zázemí.

„Shodli jsme se, že v tom chceme pokračovat,“ řekl pro ČTK brněnský primátor Petr Vokřál (ANO) po setkání primátorů na brněnské radnici. Aktuální programovací období skončí v roce 2020. Vokřál si přeje, aby pro příští období vznikla zavčas přesná strategie. Ministerstvo by prý také mohlo legislativně definovat metropolitní oblasti a jejich počet.

„Jestli jich bude sedm, šest, nebo osm do budoucna, to záleží na Ministerstvu pro místní rozvoj, jak ta kritéria nadefinují. Ale my potřebujeme, abychom měli také nějakou legislativní bázi, na které se to bude odvíjet,“ řekl Vokřál.

V okolí Brna se prostřednictvím integrovaných územních investic financují třeba dopravní terminály, dostavby a opravy škol nebo plánované záchytné parkoviště u nádraží v Bílovicích nad Svitavou.

Město chce s okolními obcemi navázat ještě užší spolupráci. Obrátilo se na 166 radnic s dotazníkem. Cílem bylo zjistit, co by obce chtěly řešit společně. Jednotný přístup by podle dotazníku obce uvítaly především v dopravě a mobilitě, ale také třeba v oblasti životního prostředí.

„Příkladem projektů, které má smysl v rámci metropolitní spolupráce uchopit společně, je protipovodňová ochrana. Díky společnému jednání a společnému postupu při žádání o dotace se umíme vyhnout situaci, kdy město Brno získá peníze, postaví kompletní protipovodňovou ochranu, a následně se voda rozlije za hranicemi Brna,“ uvedl tento týden starosta Židlochovic Jan Vitula (TOP 09).

Integrované územní investice nejsou samostatným operačním programem, ale nástrojem Evropské komise, který v ČR slouží k řešení vybraných metropolitních problémů vyžadujících širší přístup. Nástroj umožňuje čerpat dotace z různých operačních programů zaměřených na regionální rozvoj, dopravu, životní prostředí, zaměstnanost, podnikání a inovace.

ČTK