Pokud máte více půjček, zpravidla se vyplatí je konsolidovat do jedné. Nemusíte pak platit poplatky a většinou i snížíte úrok a splátku. 

Lidé si mohou půjčit opravdu všude a na cokoli. Jednou půjčkou ale tradiční česká domácnost často nekončí. Přichází druhá, třetí, případně i vícerá půjčka, a tím se zvyšuje měsíční suma splátek. Vůbec nejhorší jsou půjčky na věci nebo zážitky, které mají kratší životnost, než jaká je doba úvěru. Radost z takových věcí a požitků totiž velice rychle mizí a lidem zůstává na krku pouze dluh. Po večírku přichází kocovina, a navíc musí někdo onen večírek zaplatit.

Jak takovou situaci řešit? Primárně jde o snížení měsíční splátky. Pokud není příliš pozdě a rodina či jednotlivec nejsou už přespříliš zadluženi, zajistí spotřebiteli konsolidace úvěrů do jednoho nižší poplatky a často i úrokovou sazbu. To samozřejmě vede ke snížení splátek či zkrácení doby závazku, někdy dokonce k oběma těmto výhodám.

Nejdůležitější je nestrkat hlavu do písku, kritickou situaci začít včas řešit a nevyhazovat zbytečně peníze oknem. V praxi se někdy setkávám i se situací, kdy klient v nedávné době koupil byt nebo postavil dům z vlastních zdrojů, a přitom má několik spotřebitelských úvěrů, na auto, vybavení domácnosti atd. To ovšem není dobře. Nejlevnějšími úvěry na trhu jsou bezesporu účelové úvěry na bydlení. Proto je vhodné snažit se jich využít.

U každé půjčky je však nejdůležitější si velmi pečlivě rozmyslet, zda je finanční zátěž dlouhodobě únosná.

Miroslav Jurásek, oblastní vedoucí OVB Allfinanz

Miroslav Jurásek o sobě

Jsem rodák z menšího města Vlašimi a po dostudování vlašimského gymnázia jsem se vrhl na studia do našeho hlavního města Prahy za svým oblíbeným oborem – matematikou. Tato cesta mne zavedla na Univerzitu Karlovu, jmenovitě na Matematicko-fyzikální fakultu této univerzity. No, a právě při vysoké škole začala moje kariérní dráha ve společnosti OVB, když jsem se přes spolužáka začal více zajímat o působení společnosti na trhu. Tehdy mě samozřejmě ani nenapadlo, že se mi tento obor zalíbí natolik, abych v něm vydržel celých 10 let. Nyní si ale umím představit, že v něm zůstanu po zbytek pracovního života, protože je to velmi kreativní obor se spoustou možností a velice různorodou prací, kde si každý může najít to své.

Vyjma práce mám samozřejmě i spoustu jiných zálib. Mou vášní je sport, a to jakýkoli. Ale tím nejoblíbenějším je volejbal, který hraju už velmi dlouho a stále mu dávám hodně prostoru. V současné době také trávím dost času v posilovně kvůli kondici a dělám squash jako kardio cvičení. Miluji cestování – a je mi vcelku jedno kam. Rád totiž poznávám nové kultury, zvyklosti a samozřejmě památky. V daných místech mám ale nakonec nejraději přírodu. Je až neskutečné, jak obrovské rozdíly jsou mezi různými oblastmi na naší planetě. Snažím se věnovat prostor i četbě. Ať už aktualit ze světa, abych se držel trochu v obraze, či mého oblíbeného žánru fantasy knih, kde si člověk alespoň chvíli odpočine od našeho reálného světa. Zbytek času se snažím věnovat své přítelkyni, která naštěstí také miluje cestování a sport, takže vždy něco společného najdeme.