Nezaměstnanost v prosinci stoupla o tři desetiny procenta, přesto se pořád pohybuje pod čtyřmi procenty. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. Důvodem není podle nich zhoršení ekonomické situace, ale ukončování sezonních prací, které je pro prosinec typické. Úřad práce ČR zveřejní údaje o nezaměstnanosti za prosinec v úterý.

„Jedná se o pravidelný sezonní jev, který nic nemění na skutečnosti, že se situace na pracovním trhu dále zlepšuje,“ uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák k faktu, že meziměsíčně stoupla nezaměstnanost z 3,5 na 3,8 procenta. V souhrnu za celý loňský rok podíl nezaměstnaných podle něj klesl na 4,2 procenta oproti 5,5 procenta v roce 2016. „A dalšího poklesu nezaměstnanosti se dočkáme i v roce 2018,“ dodal.

Prosincový růst míry nezaměstnanosti je podle hlavního ekonoma Cyrrus Lukáše Kovandy železným pravidlem českého trhu práce a souvisí zejména s ukončováním sezonních prací. „Růst míry nezaměstnanosti tedy v žádném případě neodráží zhoršení situace na trhu práce. Ten stále vykazuje výtečnou kondici. I přes prosincový nárůst míry nezaměstnanosti se zaměstnavatelům stále velmi obtížně shání vhodná pracovní síla. Nevyhnutelným důsledkem je silný tlak na růst mezd, který není ani ve střednědobé perspektivě udržitelný,“ uvedl.

Analytik Raiffeisenbank František Táborský očekává, že prosincový vysoký výkon ekonomiky a velké množství zakázek donutí podniky k vyššímu náboru zaměstnanců. To povede k menšímu nárůstu prosincové sezonní míry nezaměstnanosti, než bývá obvyklé. „Jednalo by se tak o první nárůst nezaměstnanosti po čtyřech měsících poklesu,“ upozornil.

ČTK