e-news.cz - kurzy
Reklama

Sledujte své smlouvy. Podpojištění vás může vyjít na statisíce

15.02.2018, Autor: Petr Vrabec

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Sledujte své smlouvy. Podpojištění vás může vyjít na statisíce

Dnes Poradna s Evou Staňkovou, oblastní vedoucí OVB Allfinanz
Vaším domem prolétla povodeň, vítr strhl střechu, na garáž spadl strom, dům zachvátil oheň. Poté, co vydýcháte první šok, uklidníte se, že přece máte pojištění a opravy zaplatíte z něj. Co když ale ne? Co když vám likvidátor pojišťovny oznámí, že dostanete výrazně méně peněz, protože máte nemovitost podpojištěnou? A jak se naopak vyvarovat přepojištění?
Žijeme v době, kdy si nabytých statků mnohdy vážíme natolik, že jejich pojištění bereme jako automatickou věc. To je samozřejmě správně. Ne vždy ale takové smlouvy odpovídají skutečné hodnotě daného majetku. Posviťme si proto na nejčastější chyby, které lidé při zajišťování svého majetku dělají.
Podpojištění
Takzvané podpojištění bývá nejčastější v případě nemovitostí nebo domácností. Je to způsobeno většinou tím, že hodnota nemovitosti v čase roste, anebo tím, že ve svém bydlení provedete rekonstrukci, a tím je zhodnotíte. V takovém případě se vždy vyplatí nakouknout do pojistné smlouvy a ověřit si částky, na které je vaše nemovitost, respektive domácnost, pojištěná.
Někteří lidé si výši pojistné částky pletou s výší pojistného krytí. Uveďme si proto příklad. Disponujete domem v hodnotě tří milionů, ale pojistnou částku máte nastavenu na 1,5 milionu. Řeknete si, že škodu přesahující jeden a půl milionu na domě nikdy mít nebudete, takže je zbytečné platit vyšší pojistné. Jenže tak to bohužel nechodí. Když přijde vichřice a strhne vám střechu v hodnotě 600 tisíc korun, nedostanete 600 tisíc korun. Pojišťovna bude krátit výsledné plnění poměrem, v jakém máte (pod)pojištěnou CELOU nemovitost. V našem případě byste tak od pojišťovny dostali 300 tisíc, tedy polovinu škody, protože máte nemovitost pojištěnou jen na polovinu její hodnoty. Jestli tedy máte pocit, že jste na platbě nižšího pojištění za ty roky ušetřili, vězte, že když dojde na pojistné plnění, ve výsledku dost proděláte.
Přepojištění
Opakem podpojištění je přepojištění. Tedy situace, kdy máte věc nebo nemovitost pojištěnou na vyšší částku, než jaká je její hodnota. Protože ceny nemovitostí v čase spíše rostou, k jejich přepojištění nedochází příliš často. Nezřídka se však s přepojištěním setkáváme u havarijního pojištění aut, zejména pak těch nových, která rychle ztrácejí svou hodnotu. Pojišťovny vás na vyšší než potřebné částky neupozorní a vy platíte stále stejně vysoké pojištění. Při plnění pak opět nedostanete plnou částku, ale jen takovou, která odpovídá skutečné hodnotě pojištěné věci. Aby tato situace nenastala, je vhodné pojistné částky upravovat každý rok.
Jak se bránit podpojištění
Stejně jako hodnotu svého auta byste měli každý rok kontrolovat také pojistné smlouvy na domácnost a nemovitost. Určitou pasivní formou ochrany při zvýšení ceny nemovitosti je sjednání takzvané indexace pojištění. To znamená, že se vám pojistné částky automaticky mění dle situace na trhu. Takže když ceny nemovitostí vzrostou, zvýší se automaticky také vaše pojistné i pojistná částka. Vůbec nejlepší cestou je mít dobrý přehled o všech smlouvách, které platíte. A pokud na to nemáte čas, měl by za vás tyto detaily sledovat váš finanční poradce.
Eva Staňková o sobě
Narodila jsem se v Českých Budějovicích, kde jsem úspěšně vystudovala pedagogickou fakultu Jihočeské univerzity obor matematika a tělesná výchova. Již od mala se aktivně věnuji všem sportům, a to mi vydrželo až do dnešní doby. Sport patří k mým největším koníčkům a doprovází mě celý můj život. Aktivně jsem hrála pozemní hokej, ve kterém jsem reprezentovala Českou republiku na několika mistrovstvích Evropy a světa. Stále aktivně hraji a v současné době i trénuji družstvo žen. Hokej je místo, kde se dokážu odreagovat a odpočinout. Kromě sportu mám ráda i dobré jídlo a pití, které si nejčastěji vychutnávám v přítomnosti mých nejbližších.
Mým cílem a snem vždy bylo mít vlastní firmu. Patřím mezi cílevědomé jedince a kladu si stále větší a vyšší cíle, což mi dává neustálé nové podněty se zlepšovat a posouvat se dále kupředu. Mojí motivací je poskytovat kvalitní a profesionální poradenství v oblasti finančních služeb co největšímu počtu klientů a firem. Odměnou za mou snahu je jejich spokojenost.
Obrovským vzorem jsou mi rodiče, kteří mě vychovávali v úctě k lidským hodnotám jako je upřímnost, spravedlnost, pokora a poctivost. Jsou to mí učitelé a vždy stáli na mé straně a podporovali mě. Za to jim patří obrovské díky.


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Daňhel: Dohledové orgány by měly zamezit neodbornému srovnávání povinného ručení

16.04.2024, Autor: Jaroslav Daňhel

Na začátku března uveřejnil Ekonomický magazín můj příspěvek Ekonomika „povinného ručení“ musí čelit trendu růstu škodního průběhu. Vzápětí v časopisu Pojistný obzor vyšel text „Povinné ručení zůstává pod tlakem vysoké škodní inflace“. Pojistný matematik Petr Jedlička zde konstatoval, že rozevírání nůžek mezi průměrnou škodou a průměrným pojistným pokračuje. 

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Zemřel demýtizátor racionality

16.04.2024, Autor: red

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

Schmarcz: Peklo mimořádných schůzí aneb proč dělat něco užitečného, když místo toho můžeme hrát před voliči trapné divadlo?

14.04.2024, Autor: Martin Schmarcz

Mimořádné schůze se mají konat jen mimořádně. Třeba když vypukne válka, pandemie, stav legislativní nouze, nebo vláda provede něco strašného, na co nestačí interpelace. U nás se z toho stává běžný kolorit. Něco ve stylu speciálního vysílání. Obvykle to ale spíše dopadne jako podřadná telenovela.

Poradna: Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

12.04.2024, Autor: Z blogosféry

Řada rodin se rozhoduje mezi bydlením v nájmu a pořízením vlastního domova na hypotéku. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Z pohledu budování majetku je vždy výhodnější pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

CETA: Ceny potravin i nadále klesají

05.04.2024, Autor: red

V únoru letošního roku (poslední dostupná data) spotřebitelské ceny celkově vzrostly meziměsíčně o 0,3 %. Meziročně ceny v únoru vzrostly o 2,0 %, což bylo o 0,3procentního bodu méně než v lednu. Ceny zboží úhrnem zůstaly na úrovni měsíce ledna, zatímco ceny služeb vzrostly o 0,7 %.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
Reklama

CETA: Evropské dotace a regulace: Dvojsečná zbraň českého zemědělství

31.03.2024, Autor: red

Česká zemědělská komunita se ocitá v rozporu mezi regulacemi EU a systémem dotací, které formují současný agrární model. Zatímco Green Deal klade důraz na udržitelnost a ekologické zemědělství, dotace vytváří podmínky pro nadprodukci a environmentální zátěž. Tato situace odhaluje klíčový paradox v srdci evropské zemědělské politiky.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama