Česká republika si v žebříčku nejatraktivnějších zemí světa pro výrobní podniky meziročně polepšila o jednu příčku. Nejatraktivnější podmínky jsou v Číně, Litvě, Malajsii, na Tchaj-wanu a v Kanadě. Data nabízí studie realitní poradenské společnosti Cushman & Wakefield, v rámci které bylo srovnáváno dvaačtyřicet států. Co se týká devatenácti evropských států, skončila Česká republika jako třetí nejatraktivnější po Litvě a  Maďarsku.

Specialista na pronájmy průmyslových nemovitostí Cushman & Wakefield Ferdinand Hlobil uvedl, že nejdůležitějšími otázkami pro výrobní odvětví zůstávají lokalita a dodavatelské řetězce. Země střední a východní Evropy si podle Hlobila udržují vysokou atraktivitu a globální konkurenceschopnost, protože celkové personální náklady v regionu jsou relativně nízké, a díky investicím do infrastruktury se navíc zlepšuje propojení se zbytkem Evropy. V našem regionu se rovněž zvyšuje konkurenceschopnost výroby v oborech vyspělých technologií. „To dokládá například nedávno ohlášená spolupráce mezi Fakultou strojní ČVUT a společností GE Aviation,“ doložil své tvrzení Hlobil.

Vůbec nejatraktivnější zemí pro výrobní podniky se stala Čína, která v čele žebříčku nahradila Malajsii. Ta se posunula na třetí místo. Druhá a zároveň nejlepší z Evropy byla Litva. Hlobil uvádí, že Litva se umístila tak vysoko díky příznivému podnikatelskému prostředí a nejnižším personálním nákladům v celé Evropě, které tam jsou o 14 procent nižší než v Polsku. Ve srovnání s Českou republikou dokonce o 30 procent.

Mezi deseti pro výrobu nejatraktivnějšími podniky se umístily tři státy ze střední Evropy. Mimo Českou republiku rovněž Slovensko a Maďarsko. Podle Hlobila vzrostla atraktivita těchto zemí díky těsné blízkosti západoevropských ekonomik a zlepšování infrastruktury.

V rámci studie byly vybrané země porovnávány na základě nejrůznějších rizikových a nákladových faktorů. Zohledňováno bylo například politické či ekonomické riziko, tržní podmínky nebo personální náklady.

Pořadí zemí
1. Čína
2. Litva
3. Malajsie
4. Tchaj-wan
5. Kanada
6. USA
7. Maďarsko
8. Česká republika
9. Slovensko
10. Turecko
11. Peru
12. Filipíny
13. Kolumbie
14. Rusko
15. Thajsko
16. Rumunsko
17. Polsko
18. Singapur
19. Bulharsko
20. Indonésie