Šéf internetového obchodu Amazon Jeff Bezos, jehož majetek čítá sto dvanáct miliard amerických dolarů (dvě celé tři desetiny bilionu korun), po čtyřech letech odsunul na druhé místo zakladatele americké softwarové společnosti Microsoft Billa Gatese. Nejbohatším Čechem, který se jako jediný dostal mezi stovku nejmajetnějších lidí, je osmaosmdesátý Petr Kellner. Jeho majetek je odhadován na patnáct a půl miliardy dolarů (přes tři sta miliard korun). Do aktuálního žebříčku dolarových miliardářů, který každoročně sestavuje časopis Forbes, se dostalo opět celkem šest Čechů.

Podle časopisu Forbes počet dolarových miliardářů na celém světě v minulém roce stoupl na rekordních 2 208 osob ze 72 zemí. Celková hodnota jejich majetku se zvýšila o 18 procent na 9,1 bilionu dolarů. Do letošního pořadí promluvilo 259 nováčků z různých odvětví od výroby svatebních šatů po výrobu dětských hraček a elektrických aut. Vůbec poprvé se do žebříčku zařadili podnikatelé z Maďarska nebo Zimbabwe.

Historicky poprvé za dobu sestavování žebříčku časopisem Forbes se do čela dostala osoba, jejíž majetek přesáhl hranici 100 miliard dolarů. Majetek Jeffa Bezose zaznamenal meziročně rekordní růst o více než 39 miliard dolarů. Rovněž nejvyšší od roku 2001 je letos rozdíl v hodnotě majetku mezi prvním a druhým miliardářem v žebříčku.

Nejbohatší Čech Petr Kellner si oproti loňskému žebříčku polepšil o 17 míst. Druhým nejbohatším Čechem na celkové 456. pozici je současný premiér v demisi a dřívější majitel skupiny Agrofert Andrej Babiš, jehož majetek dosahuje 4,6 miliardy dolarů. Třetí z Čechů Karel Komárek se umístil na 729. příčce. Radovan Vítek skončil 822., Daniel Křetínský 924. a Pavel Tykač 1 756. v celkovém pořadí.