Poslední den pro odevzdání daňového přiznání a úhradu daně se na finančních úřadech obešel bez větších komplikací. Menší fronty se na úřadech tvořily pouze nárazově. Vyplývá to z vyjádření Generálního finančního ředitelství. Podle zástupců finančních úřadů nechává daňové přiznání na poslední chvíli stále méně lidí. Navíc řada z nich je odesílá úřadům elektronicky.

Lidé a firmy do pondělí odevzdali 1,73 milionu daňových přiznání za loňský rok. Z očekávaného počtu přiznání zbývalo vybrat podle správy zhruba deset procent přiznání. Včera byl konečný termín pro odevzdaní daňového přiznání daně z příjmu fyzických osob za rok 2017 pro poplatníky, kteří nevyužívají služeb daňového poradce. Při využití služeb daňového poradce je lhůta do 3. července. Finanční správa rozšířila v souvislosti s daňovými přiznáními úřední hodiny na finančních úřadech.

Vše probíhá bez problémů,“ komentovala to mluvčí Generálního finančního ředitelství Kateřina Vaidišová. Mluvčí Finančního úřadu pro hlavní město Prahu Miroslava Bardonková uvedla, že daňová veřejnost se rok od roku zlepšuje a pražské úřady mají už přes 90 procent očekávaných přiznání. „Někde se mohou nárazově tvořit fronty, ale celkově je vše bez jakýchkoliv problémů,“ uvedla.

Ředitel karlovarského finančního úřadu Čestmír Kubera ČTK sdělil, že lidé přicházeli průběžně. „Chvílemi se mohou tvořit menší fronty, ale díky prodlouženým úředním hodinám zvládáme veřejnost bez problémů odbavit,“ řekl.

Na finančním úřadu v Olomouci se žádné fronty netvořily. Pracovnice finančního úřadu příchozí průběžně odbavují a u přepážky v 11 hodin dopoledne postávalo jen několik lidí.

I na finančním úřadu v Hradci Králové bylo podávání daňových přiznání většinou plynulé, pouze nárazově se tvořily fronty přibližně do pěti minut. Úřad místo obvyklých čtyř míst otevřel sedm míst pro přijímání daňových přiznání, řekla ČTK pracovnice úřadu.

Zhruba desítka lidí čekala ráno v hale Finančního úřadu v Liberci, aby na podatelně osobně předala daňové přiznání. Lidé podle pracovníků už většinou přiznání podali před Velikonoci, nebo ho posílají poštou a někteří přes datovou schránku. Podnikatelé většinou podávají přiznání až v červnu.

U Finančního úřadu pro Jihomoravský kraj bylo včera odpoledně podáno 200 tisíc přiznání k dani z příjmů fyzických osob. „Zhruba třicet tisíc přiznání ještě očekáváme s tím, že drtivá většina bude podána dnes a v následujících pěti pracovních dnech. Kdo nestihne podat přiznání a daň zaplatit během dneška, může tak bez hrozby sankce učinit až do příštího úterý,“ upozornil mluvčí jihomoravské pobočky David Stančík.

ČTK