e-news.cz - kurzy
Reklama

Nové typy podnikání odstraňují prostředníky bez přidané hodnoty

18.04.2018, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Nové typy podnikání odstraňují prostředníky bez přidané hodnoty

Pojďme si to konečně říct otevřeně.

Vozit rajčata, maso, vejce, okrasné květiny a třeba mléko po světě díky tomu, že něco globálně dotujete, místo abyste si to prostě vypěstoval nebo koupil od souseda, nebo to s ním vyměnil za něco jiného či si to obstaral přes internet bez jakékoli kurately států a finančních úřadů, je do nebe volající blbost, kterou příští generace nepochopí nebo se jí budou smát (pokud se jí od svých tabletů a smartphonů nesmějí už dnes).
Dotovat elektromobily, jejichž takzvaně čistou energii vyrábíme zatím majoritně z fosilních (špinavých) zdrojů (o výrobě elektrobaterií ve smyslu ekologie nemluvě), je regulérní podvod. Zničit charakter a ráz zemědělství i krajiny kvůli dotované řepce a spálit pralesy kvůli palmovému oleji může jen imbecil nebo zkorumpovaný a bezcharakterní „zastupitel-přerozdělovač“ ve službách (nad)národního byznysu. Mít v bance hotovost, o jejíž skutečné hodnotě a reálné koupěschopnosti rozhodují prvotřídně „cinknutí“ centrální bankéři diktující inflaci i úrokové sazby, znamená tu hodnotu a koupěschopnost odevzdat stejně, jako kdybyste svou peněženku rovnou dali kapsáři, když se vás pokouší okrást v tramvaji. Povinně odvádět státu, na jehož fungování nemáte naprosto žádný vliv a nemůžete ho nijak zkontrolovat či potrestat při selhání, skoro sedmdesát a často i víc procent svého celoživotního výdělku, je ekonomická genocida, stejně jako legální několikanásobné (pyramidové) zdanění občanů. A věřit ve státní důchody a sociální jistoty plynoucí ze slibů politiků ve státě, který je i v době hospodářského růstu brutálně deficitní (takže co se asi stane, až tempo růstu poklesne nebo přijde krize) a při vědomí toho všeho, je nová forma psychické závislosti. Tedy nemoc, kterou by se naprosto vážně měla zabývat WHO (Světová zdravotnická organizace) stejně jako se zabývá jinými moderními nemocemi typu workoholismus, gamblerství, závislost na internetu, sociálních sítích a pornu.
Lokální a sdílená ekonomika je jednoduchá a průhledná, proto je v ní budoucnost: něco vyrobím nebo nabízím službu a hledám si klienta, a to obojí prostřednictvím moderních technologií, které už nejsou přístupné pouze vybraným firmám či lidem, ale všem, kdo se s nimi naučí pracovat (včetně 3D tisku). Odstraňuje prostředníky typu stát (jde-li o regulace podnikání na jedné straně a dotace a granty, zásadně pokřivující hospodářskou soutěž a konkurenční prostředí, na druhé straně), ale víc než jen to. Distributory, překupníky a maloobchodníky ten systém navíc nutí přidávat hodnotu ke svým službám, což je příznivé pro zákazníky – prostředníky bez přidané hodnoty totiž do značné míry supluje internet a jeho role ještě výrazně poroste právě v oblasti sdílení služeb a produktů. To je naprostý protiklad proti dnešnímu světu oligopolů a kartelů, kde spotřebitel ostrouhá v bahně zákulisních dohod o cenotvorbě, poskytovaných službách, a to ještě často paradoxně dotovaných z jejich vlastních peněz, takže si vlastně spotřebitel či občan připlácí na omezení vlastních práv (krásný příklad jsou dohody mezi automobilkami, aerolinkami, telefonními operátory a poskytovateli internetu či cloudu). A v neposlední řadě sdílená a lokální ekonomika napravuje pokřivenost globálního trhu tím, že o věcech a vývoji trhu (a trhů) přestanou rozhodovat lidé buď naprosto vzdálení (Brusel, New York, Praha) nebo od reality odtržení, úplně hloupí, neschopní nebo brutálně zkorumpovaní. A co víc: lokální a decentralizovaná ekonomika každého poctivého a pracovitého člověka odměňuje nesrovnatelně víc, než by to dokázaly jakékoli přerozdělující státy či instituce.
Zdravý rozum znamená decentralizaci, adresnost, návrat principu zásluhovosti a odpovědnosti a příchod nových komunit, nových států. I my se spojme, lidé stejného vidění a cítění, a vytvořme si svou vlastní nezávislou ekonomickou i životní alternativu. S pomocí technologií to jde snáz než se zdá – a to je to pozitivní.
Michal Hájek, Česko2050


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Komentář Radomíra Jáče k údajům a detailům ohledně výkonu HDP České republiky za loňské 4. čtvrtletí a za celý rok 2023

28.03.2024, Autor: Z blogosféry

Zpřesněné údaje o výkonu české ekonomiky za loňské závěrečné čtvrtletí hlásí lepší než původně reportované výsledky HDP. Dle zpřesněných dat HDP v loňském závěrečném čtvrtletí mezikvartálně vzrostl o 0,4 % a meziročně si připsal 0,2 %, když předchozí údaje uváděly mezikvartální růst HDP 0,2 % a meziroční pokles 0,2 %.

Schmarcz: Totální zesměšnění odborů. Potřebuje je ještě vůbec někdo?

27.03.2024, Autor: Martin Schmarcz

Odvoláváme, co jsme odvolali a slibujeme, co jsme slíbili. Jako pomatený pohádkový král působí odboráři poté, co si do čela opět zvolili Josefa Středulu jehož před třemi týdny sesadili v palácovém převratu. Tato tragikomická příhoda jen dokresluje, v jak žalostném stavu je hnutí, které kdysi doslova hýbalo politikou i režimy. Čím to je?

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
Reklama

Švehla: Obchod mezi čistou a špinavou částí planety

25.03.2024, Autor: Martin Švehla

Ekologické vidění světa a ekonomiky se ve vyspělých zemních prosazuje už nejméně půl století, v posledních dekádách dokonce velmi radikálně, což vyvolává silnou oponenturu. Jedni mluví o záchraně planety, jejíž zkáza je při současné produkci oxidu uhličitého neodvratná, druzí mluví o ekonomické záchraně společnosti, která se přehnanou a překotnou redukcí uhlíkové stopy ničí v samých základech svého fungování. 

Recenze zákona o lobbování

18.03.2024, Autor: red

O českém právním řádu se všeobecně soudí, že se stoupající kvantitou trvale klesá jeho kvalita. Pokud platí zákon přechodu kvantity v kvalitu, pak je legislativa výjimkou. Pravděpodobně to souvisí i s tím, že vedle dalších právnických profesí je legislativec málo placen, a když to nefunguje, slouží jako fackovací panák.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Švehla: Euro a politika

17.03.2024, Autor: Martin Švehla

Když pan prezident jednou větou vyvolá veřejnou diskusi, svědčí to o jeho vlivu. V případě zavedení eura to sice není diskuse, která by spojovala, ale také to není nic, co by širokou veřejnost až tak vzrušovalo. Navíc exportéři, kteří se zpočátku zdáli být nejhlasitějšími zastánci přijetí eura se z diskuse vytratili poté, co koruna oslabila a zajistila jim dodatečné příjmy.

Bez jakých znalostí a dovedností se dnes zaměstnanci neobejdou?

14.03.2024, Autor: Z blogosféry

Aby člověk získal a udržel si dobré pracovní místo, musí se prosadit často ve vysoké konkurenci. K tomu pak potřebuje určité vlastnosti a schopnosti, které pomohou podávat patřičné výkony, zvládat pracovní situace a efektivně komunikovat s kolegy i nadřízenými. Co je v současném boji o kvalitní pozici potřeba nejvíce?

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama