Současné zpomalení inflace guvernér České národní banky Jiří Rusnok nepřeceňuje a očekává, že v dalších čtvrtletích se bude inflace pohybovat blízko dvouprocentního inflačního cíle. Rusnok to uvedl na dnešní konferenci ratingové agentury Moody’s.

V posledních měsících je u inflace určité zpomalení, ale nepřeceňujeme to. Věříme, že inflace bude v příštích čtvrtletích blízko dvouprocentního inflačního cíle,“ uvedl Rusnok. Dodal, že inflační tlaky v současnosti nejsou silné.

Meziroční růst spotřebitelských cen v březnu zpomalil na 1,7 procenta z únorových 1,8 procenta. Meziročně méně zdražily potraviny a ceny nealkoholických nápojů po únorovém růstu klesly, informoval dnes Český statistický úřad.

ČNB v březnu přitom očekávala v prognóze inflaci na 2,3 procenta. Podle prognózy ČNB by měla být inflace letos nad dvouprocentním cílem a vrátit se k němu začátkem příštího roku.

V případě úrokových sazeb Rusnok zopakoval, že jejich další růst je možné očekávat nejdříve v závěru letošního roku a pak zejména v příštím roce. „Měnová politika je omezená tím, co udělá Evropská centrální banka,“ uvedl ještě guvernér Rusnok.

ČTK