Elektromobilita mezi Čechy postupně získává na oblibě. Podle Svazu dovozců automobilů se prodej vozů s elektrickým pohonem v České republice meziročně zvýšil o pětinu, největší úspěchy zaznamenaly značky Volkswagen, Nissan a BMW. Trendu elektromobility však nevyužívají jen výrobci vozů, ale i motocyklů.

Letos v této oblasti představila svůj skútr BMW Motorrad, pozadu nezůstaly ani české nebo čínské značky. Oproti jiným evropským státům ale zatím obliba elektromobility v Česku neroste stejným tempem. Změnit by to měla i vládní podpůrná opatření. Svou budoucnost v elektromobilitě vidí stále více automobilek, například skupina BMW již v roce 2015 oznámila plánovanou elektrifikaci všech svých vozů do roku 2025. Letos BMW Motorrad na trh dokonce uvedla svůj elektrický skútr C evolution, který se zařadil například po bok českého E-Pionýru. Oproti němu je však C evolution svou velikostí, dojezdem až 160 kilometrů a výkonem 48 koní spíše cestovním korábem. Svůj bateriový systém sdílí s automobily BMW i3 a i8. Bez ohledu na to, zda se jedná o automobil, anebo lehký motocykl, motivací pro využití ekologického pohonu namísto spalovacích motorů mohou být nejen různé dotace či osvobození od daní, ale i samotné jízdní vlastnosti – plně elektrický motor totiž poskytuje okamžitě a bez prodlevy svůj plný výkon, navíc bez hluku a emisí.

Elektromobilitu podpoří i vláda

Sérii podpůrných opatření, kterými plánuje trend elektromobility rychleji přiblížit občanům, plánuje i česká vláda. Některá z těchto opatření už jsou dokonce uvedena do praxe, ale platí zatím jen pro státní instituce. Zejména ministerstvo životního prostředí usiluje o výraznější podporu alternativní dopravy s nízkými nebo nulovými emisemi. V nejbližších letech by se měly objevit speciální registrační značky, které elektromobilům umožní vjezd do center velkých měst, parkování v městských zónách, využití jízdních pruhů pro MHD, nebo dokonce osvobození od správního a dálničního poplatku. Součástí návrhu je také podpora sítě dobíjecích stanic, které jsou klíčovým prvkem pro rozšíření a udržitelnost trendu elektromobility.

Výraznější přechod k elektromobilitě teprve přijde

Lídry na poli elektromobility jsou v rámci Evropské unie dle registrací vozidel v prvním čtvrtletí roku 2018 Německo, Norsko a Velká Británie. Absolutním světovým lídrem je Čína, kde k rozvoji elektromobility přispívá snaha o snížení míry znečištění ovzduší a také větší nezávislost na dovozu ropy. V České republice sice vozidla na čistě elektrický pohon přibývají jen pozvolna, zájem o ně je ale přesto patrný – jejich prodej se v Česku po srovnání prvních čtvrtletí loňského a letošního roku zvýšil o pětinu na počet 107 vozů.