Prezidentku Svazu obchodu a cestovního ruchu Martu Novákovou čeká jako ministryni průmyslu a obchodu řada úkolů především v energetice. Podnikatelské svazy i odborníci v energetice její nominaci uvítali. Oceňují, že do čela resortu přichází člověk z byznysu. Vyplývá to z jejich reakcí na dotazy ČTK.

Ministryni Novákovou čeká velmi důležitá agenda spojená se znovunastartováním obnovitelných zdrojů, které vyplývá z předpisů, jež v těchto týdnech finišují pro celou EU. Jde především o ochranu práv samovýrobců a komunit vyrábět si a spotřebovávat či skladovat vlastní čistou energii,“ uvedl předseda Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpán Chalupa.

Hospodářská komora nominaci Novákové považuje za dobrou volbu a věří, že vzhledem ke svým profesním zkušenostem vnese do resortu podnikatelský pohled. „Jako ministryně by se měla zaměřit na to, jak podnikatelům ulevit od nadměrné administrativy a byrokracie. Podnikatelé mají podnikat a ne papírovat, přičemž administrativní zátěž uvalená na bedra podnikatelů se navzdory všem slibům politiků o nápravě stále zvyšuje,“ uvedla komora.

MPO je pro nás klíčový resort, společně budeme chtít řešit důležité oblasti pro rozvoj české ekonomiky, jako jsou například digitalizace, Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, energetika nebo export,“ dodal prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.

Prezident Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček Novákovou zná jako pragmatickou a akční dámu. „Má podnikatelskou intuici a nebojí se trvat na svém názoru. Její silná stránka budou nové technologie a obecně podnikání na bázi 4.0, má výhodu i v tom, že jí není cizí legislativní prostředí,“ řekl ČTK. Připomněl, že se připravují významné změny v exportní politice, urychleně se musí dotáhnout zákon o investičních pobídkách, musí se stabilizovat čerpání operačních programů, provázat podpora byznysu s výzkumem, očekávají se klíčové kroky v energetické politice.

Také Asociace provozovatelů mobilních sítí změnu na postu ministra průmyslu uvítala. „Vždy jsme rádi, když se ministrem průmyslu stane člověk s dlouholetými zkušenostmi z byznysu. Paní Nováková vybudovala úspěšnou firmu, je podnikatelkou roku a navíc dlouhá léta působí v profesních organizacích,“ řekl ČTK výkonný ředitel asociace Jiří Grund.

Potěšilo nás prohlášení Marty Novákové, že chce bojovat proti obrovskému množství byrokracie, která padá na podnikatele. Mnoho menších českých firem v oblasti zelené energie kvůli byrokratické zátěži nemůže expandovat a inovovat stejně jako jejich protějšky v zahraničí,“ dodal člen představenstva Solární asociace Jan Krčmář.

ČTK