Po výraznějším růstu sumy na důchody v příštím roce má tempo zvyšování výdajů na penze v dalších letech zpomalovat. Částka na valorizace by se měla postupně snižovat. Seniorů přitom přibývá a na odpočinek nastupují lidé s vyšší částkou než dřív. Řadě důchodců by se tak proti dnešku zřejmě zbrzdilo navyšování penze. Vyplývá to z prvního návrhu rozpočtu na příští rok a další léta a z propočtů ČTK.

V roce 2021 by výdaje na důchody mohly poprvé překročit půl bilionu. Příští rok by se mohly zvýšit o devět procent na 472,2 miliardy. Za dva roky by pak meziročně rostly o pět procent na téměř 496 miliard a za tři roky o čtyři procenta na 517 miliard.

Od letošního roku důchody rostou výrazněji. Valorizují se totiž o růst cen a o polovinu růstu reálných mezd místo dosavadní třetiny. Letošní výdaje se tak proti loňsku zvedly téměř o pět procent, tedy o bezmála 20 miliard korun. Vyplatit by se mělo 434,4 miliardy.

Od příštího roku chce Babišova vláda v demisi složení penze upravit. Návrh rozpočtu a výhled na další roky se záměrem už počítá. Pevná část důchodu, která je pro všechny stejná, by měla nově odpovídat deseti procentům průměrné mzdy místo nynějších devíti procent. Na procentní výměru, v níž se odráží výdělek a odpracované roky, by tak z přidávané sumy připadl menší díl. Oslabila by se tak zásluhovost a posílila solidarita. Lidé nad 85 let by měli dostat také ještě přidáno tisíc korun měsíčně.

Nejvíc důchodů v Česku vyplácí Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Letos na konci března posílala starobní, pozůstalostní a invalidní penze téměř 2,9 milionu lidí. Své důchodové systémy mají i resorty obrany, vnitra a spravedlnosti. Příští rok by se mělo podle prvního návrhu rozpočtu na penze vydat 472,2 miliardy, tedy o 37,8 miliardy víc než letos. Resort práce by měl mít zhruba 461,4 miliardy, zbytek by připadl ostatním resortům.

Kolem 2,5 miliardy by měla stát tisícikoruna navíc pro lidi nad 85 let. Dalších asi 11 miliard by připadlo na mimořádný příspěvek 320 korun, který chce vláda v demisi dát všem důchodcům a důchodkyním do pevné části důchodu. Na samotnou valorizaci podle růstu mezd a cen by tak mělo být kolem 24 miliard.

Do přidávání v dalších letech by se už promítlo snížení zásluhovosti. To by zpomalilo růst výdajů. V roce 2020 se na důchody počítá s částkou 495,97 miliardy, tedy zhruba o 23,75 miliardy víc než příští rok. Po odečtení tisícikorun pro lidi nad 85 let by tak na valorizaci připadlo něco přes 21 miliard. Ministerstvo financí přitom dál počítá s dosavadním růstem cen a také se zvyšováním mezd.

V roce 2021 by výdaje na penze měly poprvé překročit půl bilionu korun. Činit by mohly 517 miliard. Byly by tak podle výhledu o 21 miliard vyšší než předchozí rok. Po odečtení 2,5 miliardy na tisícikorunu pro lidi nad 85 let by tak na zvyšování penzí zbylo kolem 18,5 miliardy.

Lidí, kteří pobírají starobní penzi, postupně přibývá. Za posledních pět let počet starobních důchodců vzrostl o sedmdesát tisíc. Na odpočinek nastupují seniorky a senioři navíc s mnohem vyšší částkou než dřív. V roce 2016 muži odcházeli do řádné penze v průměru s 14 009 korunami a ženy s 11 860 korunami. Měli tak při nástupu do důchodu víc, než byl průměrný důchod v Česku. Ten na konci roku 2016 dosahoval 11 460 korun.

Také ministerstvo financí v návrhu rozpočtu píše o obměně příjemců důchodů. „Systém opouštějí důchodci s nižšími příjmy a naopak do něj vstupují důchodci s vyššími důchody,“ uvedli autoři v materiálu. Dodali, že ve výdajích na penze je už zahrnut rostoucí počet důchodců. Podle propočtů by se tedy zvyšování penzí mělo v dalších letech řadě lidí zpomalit.

ČTK