Vláda v demisi by měla dnes projednat návrh na zrušení projektu elektronických neschopenek, které se měly v Česku používat od ledna příštího roku. Podle vedení ministerstva práce není zavedení od tohoto termínu reálné a představovalo by „poměrně masivní a komplexní zásah“ do nemocenské. Resort navrhuje e-neschopenky teď ze zákona vyškrtnout a připravit jejich úplně novou úpravu tak, aby začaly fungovat od ledna 2021. Novelu s vyškrtnutím zveřejnila na svém webu vláda.

Podle schváleného zákona měli lékaři elektronické neschopenky používat dobrovolně od ledna příštího roku. Podle ministerstva práce nynější legislativní úprava obsahuje „některé nejasnosti“. Vedení resortu uvedlo, že zrušení neznamená opuštění záměru e-neschopenky zprovoznit. V podkladech pro vládu autoři napsali, že úplně nový návrh by kabinet měl dostat do konce letošního roku.

Není již reálné, aby úprava byla zavedena v původně předpokládaném termínu 1. ledna 2019,“ uvedlo ministerstvo v podkladech pro jednání kabinetu. Podle vedení resortu se při přípravách ukázalo, že zavádění bude složitější a také náročnější na čas. Autoři návrhu podotýkají, že se letos bude schvalovat národní informační koncepce ČR. Elektronická neschopenka by s ní měla být v souladu a zapadat by měla i do pravidel zákona o elektronizaci zdravotnictví, který má vzniknout, zdůvodňuje záměr vyškrtnout z legislativy nynější ustanovení o e-neschopence ministerstvo práce. Podle něj by zavedení nyní představovalo „poměrně masivní a komplexní zásah do stávajícího systému provádění nemocenského pojištění“.

V podkladech k návrhu autoři píšou, že koncem roku 2016 rozhodlo tehdejší vedení resortu s ministryní Michaelou Marksovou (ČSSD) o urychlení projektu e-neschopenky. Paragrafy o ní se pak do zákona dostaly dodatečně až loni ve Sněmovně. Nynější představitelé ministerstva poukazují na to, že schválení tak nepředcházelo běžné projednání s vypořádáním připomínek a zhodnocením dopadů.

Pracovníci ministerstva začali chystat návod na používání e-neschopenek loni v červnu. Ohled se bral i na zabezpečení citlivých údajů. Zástupci resortu v únoru sociálnímu výboru Sněmovny řekli, že je nastavení připraveno, rozhodovat se mělo o technickém provedení. Ministryně v demisi Jaroslava Němcová (ANO) také ale uvedla, že se projekt nejspíš nestihne včas dokončit. Před nedávnem pak novinářům řekla, že e-neschopenka byla překvapivě špatně připravena a „všechny kroky jsou víceméně na papíře“.

Na přípravu e-neschopenek se zaměřil sněmovní podvýbor pro informační systémy. Podle poslanců Pirátů za zpoždění projektu může nynější vedení ministerstva, které po svém nástupu do úřadu v práci svých předchůdců nepokračovalo a nepodniklo nic, aby se dokončení zvládlo. Přístup vedení resortu místopředsedkyně sněmovního sociálního výboru Olga Richterová (Piráti) označila za obstrukce. Podle šéfa podvýboru Lukáše Koláříka (Piráti) pak postup neodpovídá prohlášení Babišovy vlády, že elektronizace patří mezi její priority.

ČTK