Přes čtrnáct procent dotázaných zaměstnanců, kteří pobírají stravenky, již využívá jejich elektronickou verzi. Vyplývá to z průzkumu STEM/MARK, který si nechal zpracovat poskytovatel estravenek Gusto Karta. Přes čtyřicet procent z nich preferovalo českého poskytovatele těchto stále populárních benefitů. Český trh se stravenkami přitom ovládají tři francouzské firmy.

Bezmála osmdesát procent dotázaných navíc uvedlo, že si restauraci pro svůj oběd vybírají na základě toho, zda daný podnik přijímá jejich stravenky. „Obecně se dá říct, že pokud někteří restauratéři stravenkové kupóny či estravenky nepřijímají, připravují se zcela jistě o klientelu tvořící něco přes milion zákazníků,“ uvedl Lukáš Malík, marketingový ředitel Gusto Karty. V Česku stravenky pobírá jako benefit dohromady celkem asi 1,3 milionu lidí.

Vzrůstající obliba je pozorovatelná také u elektronických stravenek, které se vydávají ve formě platebních karet. Malík jako hlavní důvod vidí rychlý přechod Čechů na bezkontaktní transakce prostřednictvím platebních terminálů. Elektronické stravenky fungují identicky. „Česká republika patří na globální špičku bezkontaktních plateb. V celosvětovém srovnání jsme dokonce na pomyslném druhém místě z hlediska využívání bezkontaktních plateb,“ vysvětluje a dodává: „Svou roli v tak masivní oblíbenosti sehrává jednoduchost. Povinnost zadávat PIN kód u plateb do pětistovky zcela odpadá, transakce je okamžitá. Elektronické stravenky nabízejí stejné benefity, v současné době je v Česku využívá více než dvě stě tisíc lidí. Díky zpětné vazbě našich klientů také víme, že elektronické stravenky mají ještě jednu výhodu, kterou je určitý faktor přitažlivosti. Řada zákazníků se při platbě papírky jak vystřiženými z populární hry Monopoly cítí nekomfortně.“

Na PIN přitom občas při platbě kreditní nebo debetní kartou zapomene bezmála polovina Čechů, častěji pak dle průzkumu zapomínají ženy (55,2 procent) než muži (45 procent). I zde tedy může mít elektronická stravenka navrch – některé totiž PIN kód vůbec nepožadují. Platební limit 500 korun na den a snadná blokace navíc umožňuje minimalizovat riziko při ztrátě nebo krádeži.

Přes 40 procent respondentů dále uvedlo, že by si přálo českého dodavatele stravenek. Současná situace na trhu totiž českým firmám příliš nenahrává. „Pokud se zde bavíme o konkrétních číslech, je to přes půl milionu lidí, kteří by preferovali místního poskytovatele stravenek. To není marginální číslo, a zcela jistě poukazuje na fakt, že zákazníkům není to, kdo jim služby dodává, lhostejné,“ uzavírá Malík.