Ministerstvo financí hodlá za pomoci nového poplatku, který je namířený zejména proti pronajímání bytů přes aplikace sdílené ekonomiky, zvýšit příjmy obcí. Podle zveřejněného záměru se nový poplatek dotkne nejenom turistů, ale především i lidí, co si byty pronajímají. A nepůjde o žádné malé částky.

Hned šest set korun se plánuje za každý měsíc již od příštího roku, od roku 2021 by poplatek měl vystoupat až na patnáct set měsíčně. Ale protože poplatek pronajímatel přenese na nájemce, tak se nájemné za rok zdraží až o osmnáct tisíc korun.

To proto, aby obce měly více peněz? Tak za tohle opatření žádní mladí lidé této vládě nepoděkují. A naivní představa úředníků FÚ, že byty pronajímané v systému Airbnb se zavedeným poplatkem uvolní pro obvyklé nájemce je téměř na hraně stupidity. Dokud budou turisté do Prahy přilétat v počtu přes deset miliónů ročně, do té doby se Aibnb vyplatí i s poplatkem, který v konečném důsledku bude ale u nájemních bytů jenom škodit. Navíc to černé nájmy zcela určitě neodstraní. Spíše naopak.

Pozn: Airbnb je webová služba zprostředkující pronájem ubytování. K 7. lednu 2015 inzerovala přes milion nabídek z 34 tisíc měst a 190 zemí. Soukromá společnost provozující stránku, Airbnb Inc., byla založena v srpnu 2008 a sídlí v San Franciscu. V České republice využilo službu Airbnb v roce 2017 celkem 1,8 milionu turistů.

Rudolf Mládek, Pravý prostor