Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) má do konce srpna dodat vládě analýzu ohledně peněz, které stát poskytuje neziskovým organizacím. Na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Dále uvedl, že stát nemá přehled o výdajích na neziskové organizace, protože tyto peníze jsou uvedeny v provozních výdajích jednotlivých ministerstev.

Do konce srpna budeme řešit výdaje za rok 2017, plnění za rok 2018 a návrh na rok 2019. Ministři dostali za úkol, že materiál je třeba aktualizovat. Hlavní úkol je, že ministerstvo financí zajistí úpravu integrovaného informačního systému státní pokladny tak, že bude sledovat finanční toky podle jednotlivých příjemců,“ uvedl Babiš.

Ten také znovu popřel, že chce zkrátit v rozpočtu na příští rok peníze neziskovým organizacím o tři miliardy korun. Uvedl, že naopak hodlá přidat na protidrogovou prevenci.

Experti na neziskový sektor v čele s místopředsedkyní Senátu Miluší Horskou z klubu KDU-ČSL se dnes postavili proti škrtům dotací pro neziskové organizace. Analýzy jejich výdajů, kterou požaduje Babiš, má podle nich vláda každoročně k dispozici od svého poradního orgánu. Hospodaření neziskových organizací je navíc předmětem kontrol, jejichž výsledky jsou veřejné.

ČTK