Jinak jeho vyjádření, že naše země by měla dovážet pouze potraviny, které sama neprodukuje, nelze chápat. Takové snahy jsou neskutečně hloupé a jejich výsledkem by akorát byl krach naší ekonomiky.

Ministr zemědělství Miroslav Toman je synem bývalého místopředsedy vlády v neblahé komunistické éře Miroslava Tomana staršího. Možná proto přišel s tak hloupým nápadem, který je jako vyšitý ze socialistických časů.

Je to tak nehorázný nesmysl, že se mně nechce věřit, že ho pan Toman mohl myslet vážně. Za prvé to není jen proti jednomu ze základních pravidel Evropské unie, ale i Evropského hospodářského prostoru. I evropské nacionálně orientované strany, jež u nás představuje SPD, vydaly společné prohlášení, že by EU jako byrokratický moloch měla skončit, ale v Evropě by měly zůstat zachovány svobody pohybů lidí, zboží a kapitálu. Čili ani Tomio Okamura a spol. nehodlají omezovat svobodný obchod.

Česká republika je velmi závislá na exportu. V našem zájmu je co nejvíce zemí na celém světě, kam můžeme bez problémů a bez celních bariér vyvážet. Proto je dobře, že k takovým zemím brzy přibude Japonsko a doufejme, že v budoucnu i Spojené státy americké, které jsou pro nás se svými třemi sty miliony relativně bohatých obyvatel lákavým trhem.

Kdybychom však zahájili obchodní válku s tím, že nedovolíme import určitých druhů potravin, tak je naše desetimilionová zemička vyřízena. Nebo si snad někdo myslí, že by se na to jiné státy jenom tak dívaly. Ne, oni by logicky uvalily dovozní clo na některé naše výrobky a to je něco, co nemůžeme chtít v žádném případě! Ano, zabraňme dovozu nekvalitních potravin do České republiky, ale to můžeme už teď. Ano, podporujme české zemědělce, ale rozumně, třeba důrazem na kvalitu jejich výrobků, avšak ne tak, že zakážeme konkurenci.

Jan Ziegler, publikováno na Pravém prostoru