Nový byt v Praze se stává nedostupným luxusem pro spoustu domácností. Růst jejich cen totiž stále nekončí. Údaje Českého statistického úřadu za letošní druhé čtvrtletí ukazují, že se ceny nových bytů dostaly na 139,8 procenta průměrné cenové úrovně z roku 2010. Ještě v prvním čtvrtletí letošního roku přitom ceny dosahovaly 129,3 procenta. Realizované ceny v pražských novostavbách tak podle ČSÚ letos ve druhém čtvrtletí rostly dvojciferným tempem.

Potvrzují se tak naše statistiky, které také ukazují na razantní zdražování na pražském rezidenčním trhu. Zatímco na konci loňského roku dosahovala průměrná cena nových bytů v nabídkách pražských developerů 85 653 korun za metr čtvereční, o půl roku později průměrná cena vzrostla na 92 917 korun za metr čtvereční.

Důvod je jasný: extrémní nedostatek dostupných bytů, který se navíc stále prohlubuje. Vždyť jen letos se podle ČSÚ začalo v pražských bytových domech stavět pouhých 1 161 nových bytů. Tento údaj však v sobě zahrnuje také jeden velký projekt s 800 byty, jehož zahájení statistici evidovali v květnu (všechny tyto byty však nyní ani zdaleka nestaví, developer zahájil jen první etapy). Bez tohoto zkreslení se dostaneme k realističtějšímu údaji – 361 zahájených nových bytů za prvních sedm měsíců roku. To je strašně málo. I v porovnání s tím, že developeři jen za první pololetí prodali celkem 2 452 nových bytů.

Jediným řešením, jak z této začarované spirály ven, je urychleně povolit připravované stavby a připravit nové pozemky pro bytovou výstavbu. Čekat na nový územní plán, který má platit nejdříve v roce 2023, totiž v současné situaci nelze.

Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL