Sněmovna nedokončila úvodní kolo debaty k vládnímu návrhu na úpravy elektronické evidence tržeb (EET). V jednání by mohla pokračovat v pátek. Vládní návrh reaguje na loňské rozhodnutí Ústavního soudu, který některé části zákona o EET zrušil. Jednání provázela kritika především pravicové opozice na adresu novely i celého projektu EET a kritici se přeli s poslanci vládního hnutí ANO o tom, zda je evidence tržeb prospěšná.

Dnešní jednání Sněmovny skončilo předčasně. Občanští demokraté požádali o přestávku na poradu svého klubu, protože někteří přítomní rušili při projevu Marka Bendy (ODS) a předsedajícímu schůze se nedařilo zjednat v sále nápravu. Předsedající Tomáš Hanzel (ČSSD) se konkrétně obracel na premiéra Andreje Babiše (ANO).

Už v prvním čtení bude předloha čelit návrhu na zamítnutí, který vznesli Piráti a připojili se k ODS a TOP 09. Hlasovat se o něm bude po ukončení rozpravy. Kritika na adresu EET zazněla i od poslanců SPD, naopak poslanci ANO evidenci tržeb hájili.

Mikuláš Ferjenčík (Piráti) řekl, že jeho strana nepodporuje rozšíření EET o třetí a čtvrtou vlnu. Vymahatelnost třetí a čtvrté vlny, která se týká hlavně řemeslníků, bude podle něj obtížná, a nevidí proto důvod, proč ji zavádět. Posléze se k němu připojili i předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek a poslanec ODS Jan Skopeček.

Skopeček řekl, že návrh je napsán tak, „aby se vlk nažral a koza zůstala celá“. Kalousek uvedl, že jeho strana předložila ve Sněmovně návrh na zrušení EET. Evidence tržeb podle něj pokřivila podnikatelské prostředí a nenarovnala ho, jak slibovala bývalá vláda. „Zvýší to akorát buzeraci řemeslníků a živnostníků,“ řekl k zavedení třetí a čtvrté vlny poslanec SPD Jan Hrnčíř.

Osobně jsem přesvědčen, že hlavní cíl, jak reagovat na nález Ústavního soudu a jak řešit problémy v praxi, tato novela jednoznačně řeší,“ hájil návrh zpravodaj Pavel Juříček (ANO).

Vládní návrh umožní mimo jiné drobným podnikatelům evidovat tržby bez připojení k internetu a snižuje DPH u části zboží a služeb. Jde například o stravovací služby, úklidové práce, domácí pečovatelské služby, vodné a stočné nebo prodej řezaných květin.

Podnikatelé, kteří nejsou plátci DPH, mají nejvýše dva zaměstnance a budou mít hotovostní tržby během 12 měsíců do 200 tisíc korun, by mohli během příštího roku začít evidovat tržby bez připojení k internetu. Další podmínkou bude to, že ani jejich očekávané hotovostní tržby by během následujících 12 měsíců neměly překročit uvedenou hranici. Budou muset ovšem využívat papírové účtenky poskytnuté ministerstvem financí a čtvrtletně posílat finanční správě údaje o tržbách.

Někteří poslanci označovali zvolenou hranici 200 tisíc korun za nepřiměřeně nízkou nebo dokonce za směšnou. Roman Onderka (ČSSD) avizoval, že sociální demokraté předloží pozměňovací návrh, který tuto hranici bude řešit. Také Juříček připustil, že se o hranici bude diskutovat.

Vedle běžného a zjednodušeného režimu EET tak bude fungovat i zvláštní režim EET. Ministerstvo financí odhaduje, že se tato nová možnost bude týkat asi 340 tisíc poplatníků.

ČTK