Odboráři vyrazili do hlavního města, prý na manifestační mítink. Tentokrát jich nebylo tolik, jen něco přes tisíc, tak je jejich bossové raději schovali do sportovní haly, žádný Václavák. Tato akce měla být prvním řinčením zbraní před vyjednáváním o růstu mezd. Odbory dlouhodobě tlačí zejména na zvyšování mezd ve veřejné službě a nově i na zkracování pracovního týdne. Při své mediální rétorice ovšem nezmiňují nebo zkresleně interpretují některá důležitá fakta a čísla.

Předně jde o strukturu zaměstnanosti. V současnosti se na tvorbě ekonomického bohatství země podílí jeden milion podnikatelů, dva a půl milionů jejich zaměstnanců a půl milionu zaměstnanců velkých korporací. Tedy, plus mínus čtyři miliony lidí. Naproti, ve veřejných službách pracuje zhruba 3,7 milionu lidí. To představuje poměr 92,5 procenta.

Další věcí, kterou by odboráři při svém tlaku na růst mezd ve veřejné službě o deset procent měli zmiňovat, jsou průměrné mzdy. Podle informačního systému o průměrném výdělku, který spravuje ministerstvo práce, loni průměrná mzda v soukromém sektoru dosáhla 30 930 korun. Naproti tomu ve veřejných službách se vyplácela průměrná mzda ve výši 31 970 korun. K tomu odboráři, jak se nechala slyšet místopředsedkyně ČMKOS Radka Sokolová, požadují zkrácení pracovní doby, a to bez ztráty na mzdě. Přitom zaměstnavatelé při jednání tripartity odmítali zvyšování mezd zejména kvůli tomu, že výdělky rostou rychleji než produktivita práce. To by se při zkrácení pracovní doby nůžky mezi mzdou a produktivitou rozevřely ještě více.

Je jasné, že stát potřebuje veřejné služby, jako jsou nemocnice, školy, hasiči či policisté. Ovšem je nabíledni, že více než co jiného by měl proběhnout komplexní audit veřejných služeb ohledně efektivity a potřebnosti. Protože to vypadá, že si žijeme dlouhodobě nad poměry. Není přece normální, aby ve veřejných službách pracovalo skoro tolik lidí, jako těch, kteří na to celé vydělávají. Notabene, při vědomí toho, že stát dlouhodobě hospodaří se schodky. Navíc, tito lidé ve veřejných službách v průměru dostávají vyšší plat než ti, kteří na jejich výplaty vydělávají. To také přece není normální, notabene spravedlivé, že?

Podnikatelé mají jasno: růst platů brzdí státní Otesánek (video)