V České Lípě mohli obyvatelé poprvé rozhodnout o využití části rozpočtu města na příští rok. Na takzvaný participativní rozpočet je určeno pět milionů korun, o jejich využití mohli rozhodnout sami obyvatelé města.

Do konce května dorazilo na radnici 42 návrhů, realizuje se dvacet z nich dohromady za 4,65 milionu korun. ČTK o tom dnes informoval mluvčí českolipské radnice Václav Šámal.

Do hlasování se podle Šámala zapojilo 383 hlasujících. Nejvíce hlasů dostaly venkovní tělocvičny, lidé hlasovali pro doplnění workoutového hřiště u stadionu o další cvičební prvky a pro vybudování nového workoutového hřiště na Špičáku. Peníze ale půjdou také do vylepšení dalších českolipských hřišť. Celkově tak dá město na zlepšení sportovišť více než dva miliony korun. Přes 400 tisíc korun by mělo jít do Wi-Fi sítě na náměstí T.G. Masaryka a USB zásuvek. Ve městě přibudou i nové stojany na kola a u Sportareálu také bikeboxy.

V České Lípě s participativním rozpočtem teprve začínají. Několikaletou zkušenost s ním mají v Semilech, kde obyvatelé města rozhodují o použití milionu korun. Zapojit se a hlasovat mohou elektronicky obyvatelé od 16 let, protože radnice chce do rozhodování zapojit i mládež a také děti. Minulý rok si navrhovali třeba dovybavení skateparku. Nově dostaly i školy po 20 tisících korun a děti mohou rozhodovat o jejich použití.

Česká Lípa je s 37 tisíci obyvateli třetím největším městem v Libereckém kraji. V letošním roce hospodaří s rekordním rozpočtem. Po osmé rozpočtové změně přesáhly příjmy města 746 milionů korun, výdaje by však měly být ještě o 406 milionů vyšší. Hlavním důvodem jsou investice, které by podle plánu měly letos dosáhnout 423 milionů korun. Největší akcí měla být výstavba venkovního bazénu u Sportareálu za 90 milionů korun, ta ale ani nezačala. Radnice navíc splatila dva úvěry z minulosti za výstavbu Sportareálu a Bytové družstvo Lada dohromady za bezmála 179 milionů korun. Do roku 2019 by tak město mělo vstoupit zcela bez dluhů.

ČTK