HENDRIK MEYER, CEO Bezrealitky.cz.

Nový zákon o realitním zprostředkování, který by měl být v pondělí projednáván vládou, má za cíl poprvé nastavit jasná pravidla pro realitní kanceláře a makléře. Nereflektuje však zásadní skutečnost. Zatímco trh realitních kanceláří a makléřů stagnuje, je na vzestupu takzvaný trh přímý, na kterém prostřednictvím inzertních portálů prodávají nebo pronajímají své nemovitosti přímo majitelé. Tímto způsobem se v současnosti prodá nebo pronajme jedna pětina všech nemovitostí a toto číslo každoročně stoupá. A ve chvíli, kdy díky zákonu dojde k výraznému omezení makléřů, důležitost přímého trhu dále naroste.

Je to škoda. Význam služeb, jako jsou například Bezrealitky.cz, je stále vyšší. Přitom v zákoně postrádají svou definici a jasně určenou roli. V důvodové zprávě zákona se sice uvádí, že takzvané realitní servery nebudou podle tohoto zákona dotčeny, z jeho znění to však jednoznačně nevyplývá a jejich statut tedy bude stejně nutné vyjasnit. Jsme na to připraveni – Bezrealitky mají dvanáctiletou praxi na českém trhu, podmínky stanovené návrhem zákona v podstatě splňují již nyní. Pokud se prokáže, že se jeho optikou stávají realitním zprostředkovatelem, nebude pro nás problém novou roli respektovat.

Nový zákon je jednoznačně prospěšný a celému realitnímu prostředí extrémně pomůže. Česká republika však zbytečně promarní svou šanci přizpůsobit legislativu moderním realitním trendům. Znění nové legislativy reaguje pouze na stav minulý. Realitní trh se přitom dokázal za poslední dekádu změnit k nepoznání a jeho přechod do online prostředí bude nadále pokračovat. Na což nový zákon bohužel nijak nereaguje, přestože diskuzi na toto téma bude stejně nutné dříve či později otevřít. Uvidíme tedy, zda se tak stane v Parlamentu v průběhu schvalování.

Co se v zákoně změnilo od poslední verze?

  • Zmizel požadavek na „veřejný rejstřík makléřů“
  • Realitním zprostředkovatelem se optikou zákona stávají také ti, kteří mohou vyvolat u třetích osob představu, že jsou oprávněni tuto živnost provozovat (čili „podvodní makléři“)
  • Navýšení pokuty při nesjednaném pojištění na 1 milion korun