Sociální demokracie očekává, že o otázce obědů zdarma pro školáky povede s ANO další koaliční jednání. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček. Strany se v lednu domluvily na tom, že by jídlo zdarma neměly dostávat všechny děti, ale měli by ho mít jen chudší školáci. Po páteční koaliční radě premiér Andrej Babiš (ANO), že koalice se možná spíš přikloní k rozšíření dosavadních projektů. Podle Hamáčka se v pátek o záležitosti nejednalo.

Bezplatné obědy pro všechny děti ze školek a prvního stupně základních škol navrhla ČSSD. Vyšlo by to ročně asi na 5,4 miliardy korun. Ministr školství Robert Plaga (ANO) pak přišel s tím, že by bezplatné stravování měli mít školáci z mateřských a základních škol s přídavkem na děti, tedy z rodin s příjmem do 2,7násobku životního minima. Stálo by to na rok asi 1,7 miliardy. Koaliční strany se v lednu dohodly, že by jídlo zdarma měli dostávat jen chudší školáci.

Babiš v pátek řekl, že se může stát, že se nakonec vláda přikloní k rozšíření programů, díky nimž mohou školáci z chudších rodin už teď mít školní stravování bezplatně. V rozhovoru pro server Blesk.cz uvedl, že svůj postoj upravil především podle názoru škol, které plošné opatření označily za nepotřebné.

Hamáček dnes při dotazech odkázal na Babiše. „Pokud něco řekl, ptejte se jeho. Já nepovedu koaliční jednání v Otázkách Václava Moravce, od toho je koaliční rada,“ uvedl. Kabinet podle něj původní záměr „neodpískal“.

Pozice sociální demokracie vychází z toho, že o tom budeme jednat,“ dodal Hamáček s tím, že v pátek se na koaliční radě o záležitosti nehovořilo a Babiš prezentoval svůj názor. Babiš dnes řekl, že by se otázka financování obědů měla dořešit zhruba do měsíce.

Ministerstvo školství už několik let projekt s obědy zdarma pro děti z chudých rodin má. Každý rok na něj vydává zhruba 30 milionů korun. Stravování tak má tisícovka dětí, uvedl dříve Plaga. Další program obědů do škol, který se platí hlavně z evropských peněz, má i ministerstvo práce. Stravu v tomto školním roce dostává asi šest tisíc školáků z devíti krajů. Některé kraje a školy ale zapojení do projektů odmítají. Podle nich je vyřizování příliš složité.

ČTK