První polovina roku bude pro evropský leasing příznivá, nicméně převažující optimismus ohledně dalšího vývoje na trhu mírně klesl. Vyplývá to z ankety konzultantské společnosti Invigors EMEA pro federaci evropských leasingových asociací Leaseurope mezi leasinovými manažery. Členem Leaserope je i Česká leasingová a finanční asociace (ČLFA).

V poslední anketě z prosince loňského roku vyjádřilo 72 procent respondentů názor, že v příštích šesti měsících bude evropský leasingový trh růst. V polovině roku 2018 tento postoj zastávalo 87 procent dotázaných. Pokles obchodů nyní očekává 12 procent manažerů, což je dvojnásobná úroveň v porovnání s předchozím měřením.

Rovných 40 procent dotázaných v aktuálním průzkumu uvedlo, že čeká zhoršení situace u pohledávek z leasingu po lhůtě splatnosti, loni v červnu to čekalo 23 procent. Žádnou změnu nyní nepředpokládá 49 procent účastníků průzkumu, před půl rokem to bylo 65 procent.

Analýza zároveň odhalila, že leasingové firmy počítají s uvolněním konkurenčního prostředí, jen pětina oslovených manažerů totiž očekává snížení marží, zatímco před půl rokem to čekalo 39 procent účastníků průzkumu. Růst čistého zisku své firmy v dalších šesti měsících předpovědělo ve studii 60 procent respondentů, loni v červnu to bylo 70 procent. Sedm procent naopak počítá s poklesem, což je stejný podíl jako v předchozím měření.

Z průzkumu vyplývá, že evropský leasing by měl zažít úspěšný start do roku 2019, ale na obzoru se zřejmě objevují mračna. Existuje rostoucí menšina manažerů, která neočekává žádnou změnu v objemu obchodů, případně předpokládá jeho pokles. Další měřené ukazatele potvrzují spíše pozitivní trend. Nicméně se zdá, že na trhu sílí obava z růstu špatných dluhů,“ uvedl partner Invigors EMEA Richard Ryan.

Opatrně hodnotí příští měsíce také představitelé tuzemských leasingových firem sdružených v ČLFA. Důvodem je hlavně aktuální vývoj financování firemních investic. „Zatímco v kategorii financování domácností jsme loni vykázali nárůst obchodů o 1,9 procenta, ve financování podnikatelů bylo meziroční snížení o 2,1 procenta. Příčinou byl zejména pokles prodejů nových osobních automobilů. Hlavním rizikem pro letošní rok je slábnoucí dynamika tuzemské, ale i německé ekonomiky. Přesto předpokládáme celkový nárůst obchodů našich členských firem v řádech jednotek procent,“ řekl generální tajemník ČLFA Jaroslav Krutilek.

ČTK