Sněmovna by dnes mohla rozhodnout o zdanění peněžitých náhrad, které dostávají církve od státu za majetek nevydaný v restitucích. Ve druhém čtení by se poslanci měli zabývat zaváděním elektronické neschopenky, případně rozšířením okruhu zdravotně postižených lidí, kteří mají nárok na dotaci na takzvané zvláštní pomůcky.

Projednávání návrhu KSČM o takzvaném zdanění církevních restitucí, jenž zamítl Senát, poslanci v úterý nedokončili. Předpokládá se, že Sněmovna nakonec senátní veto přehlasuje. Část senátorů i poslanců už avizovala, že pokud bude daňová novela platit, napadne ji u Ústavního soudu.

Zavádění elektronické neschopenky souvisí s opětovným proplácením prvních tří dnů nemoci od letošního července. K tomu termínu chce vláda zavést první etapu e-neschopenky. Novela je ale teprve před prvním čtením a její včasné přijetí není pravděpodobné. Úprava se proto zřejmě dostane celkovým pozměňovacím návrhem do starší vládní předlohy, která elektronickou neschopenku ruší. Předloha je už ve druhém čtení a Sněmovna by ji mohla schvalovat nejpozději v dubnu.

Sněmovna dnes také rozhodne o tom, zda udělí vládě předběžný souhlas s návrhem opatření, která mají řešit dopady na rozpočet Evropské unie v případě, že Británie opustí EU bez dohody. Evropská komise připravila pro takovou situaci několik nařízení, které řeší především vzájemné finanční závazky.

ČTK