Za rok 2018 si Vídeň na svůj účet připsala rekordní počet nově usídlených podniků. Nové pobočky v rakouské metropoli otevřelo přes dvě stě zahraničních firem. Vídeň chce být i nadále magnetem pro startupy a podniky ze zahraničí.

Podle zveřejněných údajů vídeňské Hospodářské agentury (Wirtschaftsagentur Wien) pro rok 2018 se ve Vídni nově usadilo 221 zahraničních firem, což je o 30 procent více než v předešlém roce. Rakousko eviduje v celkových číslech 335 nově vzniklých poboček, přičemž ve Vídni se jich v porovnání s ostatními rakouskými spolkovými zeměmi usadilo výrazně více. Rakouské metropoli to přineslo investice ve výši více než 231 milionů euro a 1 753 nových pracovních pozic. Vídeň se tak těší z narůstajícího počtu nově otevřených firem v řadě již osm let. Potenciál město vidí hlavně v investicích do digitalizace a kvalifikace zaměstnanců.

Vídeň se zaměřuje na východ, Dálný východ a Sillicon Valley

Cíleně se zaměřujeme na mezinárodní trh“, říká Peter Hanke, který jako městský radní pro hospodářství pojede společně s delegacemi a Hospodářskou agenturou na zahraniční cesty do Japonska, Moskvy a do Silicon Valley. Město by také mohlo využít šancí, které přijdou díky brexitu – počet britských firem, které se chtějí přesunout do Vídně, stále stoupá. Podle Hankeho to dokazuje, že se Vídeň v soutěži o nejlepší místo pro podnikání i navzdory velké mezinárodní konkurenci umí prosadit. Napříč celým světem jsou jedinečné i služby vídeňského Expat centra, které podporuje zaměstnance při přesídlení mezinárodních firem do Vídně. Ročně využívá služby centra Hospodářské agentury zhruba 1 500 expatů.

Vídeň je atraktivní zejména pro startupy, předběhla Berlín a San Francisco

Dalším argumentem, proč je rakouská metropole pro zahraniční firmy lákavou destinací, je tento fakt: „Vídeň je dostupná. A to je především pro start-upy důležitý faktor“, zdůrazňuje Hanke. V žebříčku „Global Talent Competitiveness Index“ (GTCI) zaujímá Vídeň čtvrtou pozici a předhání startupové metropole jako Berlín nebo San Francisco. Hospodářská agentura pak aktivně láká firmy na startupové balíčky „Vienna Startup-Packages“. 680 přihlášeným startupům z 89 zemí agentura poskytla balíček, který jim umožní otestovat si Vídeň jako místo pro podnikání, navázat první kontakty a zároveň připraví vše pro hladký start pro otevření podniku v rakouském hlavním městě.