Za dopravu do práce pravidelně platí 84 procent pracujících Čechů. V průměru za tuto položku vydají každý měsíc přes tisíc korun. Vyplývá to z aktuálního průzkumu agentury Nielsen Admosphere pro úvěrovou společnost PROFI CREDIT.

Pouze 16 procent dotázaných v průzkumu uvedlo, že neplatí za dopravu do práce vůbec nic. Sedmina naopak připustila výdaje vyšší než tisíc korun a 7 procent dokonce více než dva a půl tisíce korun měsíčně. „Pro statisíce Čechů znamenají výdaje na dopravu do práce nezanedbatelnou položku, za kterou za rok vydají více než 30 tisíc korun“, upozorňuje Pavel Klema, generální ředitel PROFI CREDITu.

Z obsáhlého dotazníkového šetření uskutečněném na vzorku 1 500 respondentů dále vyplývá, že téměř polovina (48 procent) Čechů dojíždí do práce vlastním autem. Hromadnou dopravu využívá 29 procent pracujících. Výrazně méně častějšími formami cestování jsou jízda na kole (4 procent) nebo spolujízda s kolegou (4 procent). Sedmina, 15 procent dotázaných, uvedla, že chodí do práce pěšky.

Z průzkumu je patrné, že městskou hromadnou dopravu využívají především obyvatelé Prahy, Brna, Ostravy a dalších velkých měst. Platí také pravidlo, čím menší je obec, ze které respondent pochází, tím spíše se do práce dopravuje vlastním vozem. Pěšky nejčastěji chodí obyvatelé středně velkých měst.

Ačkoliv více než polovina Čechů (55 procent) bydlí do 10 km od svého pracoviště, mnozí musí denně zdolávat výrazně delší vzdálenost. 6 procent respondentů cestuje více než 50 km a 1 procent dokonce více než 100 km. Průměrná vzdálenost, kterou Češi do zaměstnání cestují je tak 18 km.

Na cestě do zaměstnání stráví Češi v průměru 24 minut. Téměř polovina dotázaných (49 procent) stihne být v práci do 15 minut. Do 30 minut dorazí 31 procent pracujících a 12 procent respondentů uvedlo, že jim cesta trvá mezi 30–60 minutami. Více než hodinu dojíždí do práce pouze 8 procent Čechů.