Pokud se Evropská komise i samotná EU nezmění, budou za dalších patnáct let negativa převažovat nad jejími benefity, řekl ČTK ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO). Do ministerské funkce nastoupil v úterý. Vstup do EU přinesl podle Havlíčka České republice mnoho pozitiv, zejména ekonomický kapitál a možnost cestovat i studovat kdekoliv po Evropě.

Unie by ale měla respektovat nezávislost jednotlivých států a dát jim možnost obhájit svoji politiku, aby měly větší vliv na své hospodářství, uvedl ministr. Česko vstoupilo do EU před 15 lety.

Češi by měli mít podle Havlíčka stále na paměti, proč do EU vstoupili. „Když pominu to, že by Evropská unie měla být jednou z dalších pojistek bezpečnosti, tak ekonomicko-společenské přednosti založené na volném pohybu osob, zboží, služeb a kapitálu jsou naprosto správné a posouvají celý evropský kontinent výrazně dopředu,“ uvedl.

Zdůraznil, že Češi mohou bez problémů cestovat a jejich děti studovat na různých školách v celé Evropě za podmínek, o kterých se nikomu ani nesnilo. „To jsou všechno podmínky, které si ani neuvědomujeme. Když se tu chce etablovat Číňan nebo Američan, tak musí tvrdě platit, evropský trh není otevřen pro každého,“ dodal.

Brusel však podle Havlíčka za dobu své existence vytvořil nákladný aparát a funkcionářství ve stylu „my vás budeme řídit a vy budete ti poslušní, kteří budou respektovat všechno to, co tady je“.

Evropská unie by měla respektovat, že tu jsou nezávislé státy a že to není Evropa regionů, ale Evropa samostatných sebevědomých států a ty se musí uhrát svoji politiku a pozici a musí mít daleko větší vliv na to, jak se bude EU řídit,“ řekl Havlíček.

Evropská unie by rovněž podle něj měla více šetřit svými zdroji a účelněji vynakládat peníze, kterými disponuje. Zatímco největší výdaje ve Spojených státech jdou na posílení bezpečnosti a hospodářského růstu, unie se podle nového ministra průmyslu utápí v gigantických nákladech na administrativu, spojených například s překlady.

Aby se zvýšila účast českých voličů ve volbách do Evropského parlamentu, měly by podle Havlíčka všechny dotčené instituce více s lidmi komunikovat a ukázat pozitiva členství v EU a co dalšího může Česko získat. „Nemělo by se rezignovat stylem, oni si to tam stejně rozhodnou sami. Potřebujeme, aby se do Evropského parlamentu dostali lidé, kteří jsou sebevědomí, domluví se cizími jazyky a budou se umět v Bruselu pohybovat stejně jako v Praze. A především budou umět Evropskou unii realisticky přiblížit a tvrdě prosazovat naše zájmy,“ řekl.

ČTK