Vládní koalice má podle ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) nejvyšší čas na to, aby nalezla dohodu na podobě zvýšení rodičovského příspěvku. Jinak podle ní nebude jistota, že se opatření podaří prosadit včas bez zrychleného legislativního procesu ve Sněmovně. Maláčová to řekla novinářům při příchodu na včerejší jednání vlády. Lídři vládních stran ale záležitost na koaliční radě neprobírali, na krátkém jednání projednali jen situaci ve zdravotnictví.

Špičky ANO a ČSSD v březnu ohlásily dohodu na zvýšení příspěvku na 300 tisíc korun z 220 tisíc korun pro nově narozené děti. Po kritice však obě koaliční strany chtějí přidat i těm, kdo budou příspěvek dostávat v době, kdy opatření začne platit. Ke konkrétní podobě strany dosud nedospěly, jednání o ní je součástí koaličních rozhovorů o státním rozpočtu na příští rok.

Jestli to máme stihnout k 1. lednu 2020, tak je nejvyšší čas to předložit vládě a pak urychleně do Poslanecké sněmovny,“ uvedla Maláčová. Varovala před letní pauzou dolní komory Parlamentu. „Je velmi nešťastné, že necháváme rodiny v nejistotě,“ uvedla. Sociální demokracie podle ní podpoří jakoukoliv variantu, která bude spravedlivější než zvýšení příspěvku pouze pro zrovna narozené.

Na návrh ČSSD se na koaliční radě stručně probírala situace ve zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) novinářům před jednáním řekl, že sociálním demokratům představí všechna data, i když neví, co si od nich slibují. „Máme už data za rok 2019, jak se systém vyvíjí. Co je pozitivní, tak se zdá, že se začíná stabilizovat situace u zdravotních sester. Po letech, co docházelo k masivnímu úbytku, se zdá, že byl zastaven. Byť počet nějak neroste, minimálně sestry přestaly odcházet,“ řekl Vojtěch.

Někdy příště si budou muset ujasnit zástupci koalice i sektorovou daň pro banky. ČSSD ji navrhuje jako procentuální odvod z aktiv, premiér Andrej Babiš (ANO) hovoří o možném odvodu z dividend. „To, co premiér navrhuje, je v podstatě sektorová daň, musíme si to vyjasnit,“ uvedla Maláčová. ČSSD si od daně slibuje 14 miliard korun ročně. „Když jsme propočítávali, tak (Babišových) 20 procent z dividend je víc než 16 miliard, což je ještě větší částka,“ upozornila.

Podle Babiše je fond zatím jen jeho myšlenkou. Není si jistý, zda je možné ji vůbec realizovat. „Pokud bychom se tak domluvili, muselo by to být nějaké pravidlo. Potom by to nebylo dobrovolné. Ale je to k debatě, je to návrh, jak udržet víc těch dividend doma a použít je na ty investice, které jsou potřebné,“ uvedl.

ČTK