Ve vládním programu Re:Start, který je zaměřený na pomoc Ústeckému, Karlovarskému a Moravskoslezskému kraji, jsou připravené nebo již rozjeté projekty za dvacet čtyři miliard korun, převážně z evropských dotací. Na tiskové konferenci to uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Podle zástupců jednotlivých krajů se podpora týká například zlepšení středního a vysokého školství, vybavení nemocnic nebo revitalizace vodních ploch.

Podařilo se uskutečnit 23 opatření za 24 miliard korun. A navíc ne všechna opatření, která realizují jednotlivá ministerstva, jsou součástí programu Re:Start, ale míří také do těchto regionů. To je například program Krušné hory, kam šlo dalších 4,1 miliardy korun,“ řekla Dostálová.

Třetí akční plán programu Re:Start chce předložit vládě do konce května. Obsahuje 16 opatření za deset miliard korun. Cílí zejména na využití evropských dotací v programovém období 2021 až 2027. Podle Dostálové plánuje Evropská komise v tomto období kromě tradiční politiky soudržnosti vytvořit i transformační fond, ze kterého by mohly uhelné regiony čerpat.

Podle hejtmanky Karlovarského kraje Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) je pro tento region důležitá podpora vysokého školství. „Karlovarský kraj nemá vysokou školu. V současné době jednáme s dopravní fakultou ČVUT, která by chtěla v našem kraji otevřít svoji pobočku,“ sdělila Mračková Vildumetzová. Dále je podle ní potřeba zlepšit kvalitu bydlení a veřejného prostranství. Jak dále uvedla, kraj se chce také zaměřit na podporu technických a řemeslných oborů.

Náměstek hejtmana Ústeckého kraje Martin Klika (ČSSD) zmínil, že region potřebuje revitalizovat jezera Most a Milada. „Dále chceme zlepšit vybavení nemocnic, ve Šluknovském výběžku počítáme s projektem Lužické nemocnice. Musíme se také připravit na ukončení skládkování komunálního odpadu. Jednou z možností jsou spalovny, které by fungovaly jako alternativní zdroje vytápění,“ doplnil Klika. Dalším projektem je podle něj regenerace areálu východního nádraží v Děčíně, kde by měly vzniknout vzdělávací centrum a průmyslová zóna.

Podle náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje Zdeňka Karáska (ANO) se regionu podařilo získat zhruba miliardu korun na rozvoj vysokého školství. „Do konce letošního roku se začnou stavět dvě nové fakulty. Potřebujeme udržet a přilákat talentované mladé lidi,“ dodal Karásek.

Stát plánuje do opatření, která vycházející z programu Re:Start, investovat celkem zhruba 42 miliard korun převážně z evropských dotací. Peníze jsou uvolňovány postupně. Každý rok vláda vyhodnotí situaci a nové požadavky regionů a podle toho budou upraveny také náklady.

ČTK