Poslance čeká od úterního odpoledne pokračování řádné schůze Sněmovny. Měli by se vypořádat s desítkou předloh, které jim vrátil Senát. Schvalovat by mohli například změny v poplatku z ubytování, jenž se bude podle návrhu vztahovat i na krátkodobé pronájmy bytů prostřednictvím digitálních platforem. Ve finále je také uzákonění úhrad většiny ceny léčebného konopí z veřejného zdravotního pojištění.

Poslanci by také mohli pokračovat ve volbě zástupce veřejné ochránkyně práv. Do finále už druhé volby postoupili opět právnička Markéta Selucká a Stanislav Křeček, kterému skončilo funkční období zástupce ombudsmanky v dubnu. Ve finále březnové volby Selucká ani Křeček neuspěli.

Na návrh Senátu budou poslanci rozhodovat o tom, zda mírnou toleranci alkoholu u vodáků rozšíří i na cyklisty. S úpravami senátoři vrátili poslancům například také novelu, jež vyjímá velkoobchod ze zákona, který zavírá vybrané prodejny o některých svátcích. Senát navrhl zrušení zákona jako celku. V novele o registru smluv, která by zrušila výjimku například pro společnost ČEZ nebo České dráhy, chtějí senátoři naopak přidat úlevu pro veřejné nemocnice.

Sněmovna opětovně posoudí nová pravidla pro znalce a pro soudní tlumočníky a překladatele, zřízení Národní sportovní agentury a krácení odměn placených obecních funkcionářů, kteří jsou zároveň členy Parlamentu. Horní komora tyto návrhy zamítla.

Úhrada léčebného konopí se dostane do novely, podle níž ošetřující lékaři a lékárníci získají v návaznosti na elektronické recepty přehled o všech lécích, které má pacient předepsané. Sdílení údajů mezi poskytovateli zdravotní péče by mělo podle vlády zajistit bezpečnější a kvalitnější předepisování léků. V souvislosti s ubytovacím poplatkem se vede zejména spor o jeho výši. Vláda navrhla růst od přespříštího roku až na 50 korun za osobu a den z nynějších až 26 korun, rozpočtový výbor chce až 100 korun už od příštího roku.

Poslanci by mohli do programu nynější schůze ještě dodatečně zařadit vládní návrh na zvýšení rodičovského příspěvku o 80 tisíc korun na celkových 300 tisíc korun. Předlohu čeká teprve první čtení, ač má být účinná už od ledna. V prvním čtení by Sněmovna mohla projednat i různé poslanecké předlohy. Jde například o zrušení povinného přimíchávání biopaliv do pohonných hmot, o automatické zvyšování nebo naopak snižování plateb státu do systému zdravotního pojištění za státní pojištěnce nebo o záměr přemístit některé úřady z Prahy do jiných krajů.

Předpokládá se, že nynější schůze skončí ve středu. Poslanci by se na ní ale případně mohli sejít i ve čtvrtek a v pátek.

ČTK