V prostorách kostela Pražská křižovatka byly vyhlášeny celostátní výsledky letošního ročníku ocenění Sodexo Zaměstnavatel roku. V kategorii do pěti set zaměstnanců se Shell Czech Republic při premiérové účasti prosadil v hodnocení PwC Saratoga rovnou na první místo, které mu po dvou vítězných letech přenechala SAZKA.

Loňská prvenství obhájili Hyundai Motor Manufacturing Czech v kategorii do pěti tisíc zaměstnanců, ŠKODA AUTO v nejvyšší kategorii nad pět tisíc zaměstnanců i ČEZ v hlasování o Nejžádanějšího zaměstnavatele mezi studenty.

Investice do zaměstnanců rostou

Firmy, které v hodnocení uspěly, mají několik společných rysů, například to, že více investují do vzdělávání a rozvoje zaměstnanců. Ne náhodou mají zaměstnanci v těchto firmách větší prostor pro kariérní růst. Metodika PwC Saratoga ukazuje souvislost mezi výší investic do vzdělání a možnostmi kariérního růstu, které nejlepší zaměstnavatelé svým pracovníkům poskytují. „Top zaměstnavatelé jsou v těchto ukazatelích obvykle vysoko nad standardy trhu, někdy až pětinásobně. To je potom odlišuje i v očích potenciálních zaměstnanců, kteří se rádi přidávají do jejich řad,“ říká Martin Hůrka, manažer odborného garanta metodiky Saratoga z PwC Česká republika.

Pavel Hulák z Klubu zaměstnavatelů, který soutěž organizuje, doplňuje, že letos by společně s odborným garantem rádi postupně odkryli více z tajemství úspěšného řízení lidských zdrojů u firem na medailových pozicích v porovnání se zbytkem trhu. „Výmluvným ukazatelem je třeba atraktivita nejlépe hodnocených společností pro externí kandidáty. Všechny dosahují standardů trhu nebo ho ještě převyšují, když 9 kandidátů z 10 akceptuje pracovní nabídku těchto firem,“ dodává Pavel Hulák.

Dobré příklady táhnou

Hodnocení Zaměstnavatel roku se již 16 let zaměřuje na společnosti v České republice z pohledu lidských zdrojů. Jeho smyslem je přiblížit veřejnosti příklady firem s výborným přístupem ke svým zaměstnancům, a to nejen celostátně, ale i v jednotlivých regionech.

Hodnotu firmy určují nejen ekonomické ukazatele, ale i to, jak se chová ke svým zaměstnancům. Firemní kultura ovlivňuje úroveň podnikatelského prostředí i náladu ve společnosti. To je také důvod, proč chceme oceňovat ty nejlepší zaměstnavatele a proč je naše jméno již celou dekádu spojeno s hodnocením Zaměstnavatele roku,“ uzavírá Daniel Čapek, prezident Sodexo ČR a SR.