Poprvé se dnes sejde dočasná senátní komise k vyhodnocení auditů Evropské komise, které se týkají premiéra Andreje Babiše (ANO) a vyplácení dotací EU do českého zemědělství. Podle návrhu programu by si měla stanovit plán své činnosti. Návrhy auditů zatím k dispozici nemá.

Předseda komise Zdeněk Nytra (ODS) o tyto materiály v červnu požádal ministerstva financí, zemědělství a pro místní rozvoj. Ministerstvo financí sdělilo, že na žádost odpoví v zákonné lhůtě. Zbývající ministerstva pak senátory odkázala na Evropskou komisi.

Dvanáctičlenná komise, v níž je rovným dílem zastoupeno všech šest senátorských frakcí, má do konce ledna příštího roku shromažďovat informace týkající se auditních zpráv s cílem zajistit objektivitu. Měla by se rovněž zabývat chystaným stanoviskem českých úřadů k auditům a pokusit se porovnat současné auditní návrhy s dříve řešenými dotačními případy.

Babiš je podle návrhu auditní zprávy, kterou zveřejnila média, kvůli vyplácení dotací ve střetu zájmů, má stále vliv na svou bývalou firmu Agrofert a jako premiér také na použití peněz EU. Premiér to opakovaně odmítá, návrh auditu nepovažuje za seriózní. Před senátní komisi hodlá předstoupit, pokud si ho senátoři předvolají.

ČTK