Výzkumu nanotechnologií, obnovitelných zdrojů a například i softwarům pro sběr dat se bude věnovat nový Česko-saský institut pro interdisciplinární výzkum. Na jeho vzniku se dnes v Drážďanech dohodl ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) se saským premiérem Michaelem Kretschmerem. Podle Havlíčka půjde o virtuální ústav, který založí tři české a německé akademické instituce pod záštitou prestižního Fraunhoferova institutu. Cílem bude dostat klíčové technologie do praxe, řekl ČTK v telefonickém rozhovoru Havlíček.

Bude se jednat o jakýsi transfer technologií od senzoriky, elektronických a komunikačních technologií, až po vývoj softwaru po zpracování dat a různých informací. Druhá úroveň se ještě rozšíří na oblast techniky umělých hmot, nanotechnologie, energetické techniky a chytré materiály,“ uvedl Havlíček.

Mezi zakladateli bude Technická univerzita v Liberci, vysoká škola v Žitavě a inovační kampus v Görlitzu. Institut se bude podle Havlíčka zaměřovat na přechod ze základního výzkumu do aplikovaného.

V první fázi bude projekt stát na 3,5 milionu euro, na druhou fázi mají zúčastněné instituce přispět dohromady částkou až 17 milionů euro. „Česká republika je připravena poskytnout peníze, přispěje nejen saská, ale i německá vláda. Myslím si, že jde o zajímavý projekt regionálního charakteru,“ dodal Havlíček.

Spolupráce se sousedními regiony je podle něj důležitá, vztahy si zde dlouhodobě budují i akademické instituce a firmy. Podle Havlíčka jsou Bavorsko a zejména Sasko zajímavé právě pro své zaměření na špičkový výzkum a technologie.

Na konci září by němečtí partneři měli přijet do Česka, kde budou jednání o spolupráci pokračovat.

ČTK