Kraje a obce by se od příštího roku měly více podílet na placení nepedagogických pracovníků ve školách, které zřizují. Podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) by měly financovat pozice, které nesouvisí s výukou. Dopisem je hodlá upozornit, aby se na to připravily při schvalování svých rozpočtů na příští rok. Plaga to řekl novinářům po jednání školské tripartity. O kolik peněz by se mělo jednat, neupřesnil.

Podle Plagy ukázala kontrola ve čtyřech krajích, že zřizovatelé škol někdy používají peníze z ministerstva školství na platy nepedagogů, které by měly uhradit samy z rozpočtového určení daní. Ministerstvo má podle školského zákona platit ze svého rozpočtu pozice, které souvisí s pedagogickou činností.

Oslovím zřizovatele, ať už prostřednictvím Svazu měst a obcí, nebo Sdružení místních samospráv a Asociace krajů ČR, abych je upozornil, že by toto měli zohlednit ve svých rozpočtech,“ řekl ministr. Na dotaz ČTK, kolik peněz by zřizovatelé měli platit, odpověděl, že není schopen to vyčíslit.

Některé kraje podle Plagy v současnosti z rozpočtu ministerstva platí i takové pozice, jako je plavčík u bazénu nebo zahradník u školy, jejíž obor není zahradnictví. „Neříkám, že to dělají všichni, ale jsou tam některé věci, které se historicky takto vyvinuly, a když děláme změnu financování školství, tak je pro stát ideální doba ten stav narovnat a napravit,“ dodal.

Nový systém financování školství začne platit od ledna. Školy už nebudou dostávat peníze podle počtu žáků jako dosud, ale podle počtu odučených hodin. Zástupci ředitelů škol na konci srpna uvedli, že financování nepedagogů zatím zůstává nevyjasněné. Zejména střední školy tak zatím i kvůli tomu raději nevyužily možnosti zvýšit počet vyučovacích hodin.

ČTK