Vyměnit si peníze na Letišti Václava Havla je v porovnání s jinými evropskými letišti výhodnější, než se může zdát. Praha se s kurzem může srovnávat s Manchesterem, Římem nebo Frankfurtem.

Podle veřejně dostupných informací o kurzech směnáren vyplývá, že jen osm z celkem 27 vybraných směnáren na evropských letištích mělo výměnu bez poplatku. 

Efektivní kupní marže, která se skládá z marže a poplatku, je u pražského letiště 29,5 procenta. S obdobnou marží fungují směnárny na letištích v Manchesteru (29,05 procenta), East Midlands (29,05 procenta), Římě (28,2 procenta) nebo Frankfurtu (27,04 procenta).

Naopak mezi dražší letiště patří Vídeň (32 procent), Londýn – Stansted (32,75 procenta), Benátky (34,39 procenta) a bezkonkurenčně nejdražší je pak Milán (39,9 procenta). Jedná se o porovnání napříč všemi provozovateli směnáren. Srovnávat ale tyto kurzy s oficiálním kurzem České národní banky (ČNB) je podle odborníků nesmysl.

Kurz každé směnárny se vždy v první řadě odvíjí od nákladů na provoz, přičemž nejnákladnější položkou je pronájem prostor. Porovnávat kurz na letištní směnárně s kurzem ČNB je jako porovnávat cenu za půllitr piva v letištní restauraci s doporučenou maloobchodní cenou od pivovaru,“ tvrdí Marek Nácovský, výkonný ředitel společnosti Interchange pro Českou republiku.

Kurz jako v ČNB při rezervaci přes internet

Cesta, jak se dostat k výhodnějšímu kurzu, je však velmi jednoduchá. Přes oficiální stránky Interchange nebo přes oficiální stránky pražského letiště si lze jednoduše domluvit směnu online. „Směnou online se nám náklady snižují, protože dopředu víme, s jakou hotovostí můžeme pracovat, a ušetříme za dodání hotovosti na pobočku, proto si můžeme dovolit nabídnout lepší kurz,“ vysvětluje Marek Nácovský.

Přesto kurz, na který ČNB odkazuje, nemůže být brán jako reálný indikátor. ČNB uvádí buď kurz devizového trhu, dle kterého probíhá účetní přepočet v případě oceňování či účetních operací, nebo obchodní kurzy, které jsou platné pro její zákazníky, tedy státní instituce. Každopádně ani v jednom případě není kurz pro zákazníka komerčních bank či směnáren směrodatný, protože jej ČNB fyzickým nebo soukromým právnickým osobám neposkytuje. „Nemůže se jednat o kurz, který by mohl být jakkoli doporučován. Obdobně jako v jiných případech na trhu je tedy třeba se orientovat cestou porovnávání konkurenčních nabídek,“ doplňuje Marek Nácovský.